GBP / USD Paritesi Yorumu – 20.01.2016

İngiltere’de İşsizlik Oranı On Yılın Dibinde

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) gelen son verilere göre işsizlik oranı %5.1 ile son 10 yılın en düşük seviyelerine geriledi. Yani kriz öncesi ortalamalara dönmüş durumda işsizlik oranı İngiltere’de. İşsizlik başvurularında da piyasa 4 binlik artış beklerken 4.3 binlik düşüş görüyoruz. Ayrıca istihdamda da 267 bin ile beklentiden daha fazla bir artış var. İstihdam raporunun pozitif tarafları böyle ve pozitif taraflar daha ağır basıyor.

Raporun negatif tarafı ise maaşlardaki artış hızının yavaşlamaya devam etmesi. Temmuz ayında %3.2 ile zirve yaptıktan sonra Kasım ayında %2.0 seviyelerine kadar gerilemiş durumda maaş artış hızı ve BoE’nin enflasyonda artış için bel bağladığı dinamiklerden birinin de maaşlar olduğunun altını çizelim. Düşen işsizlik oranının maaşlarda artışı hızlandıracağı ve dolayısıyla talep tarafından enflasyona destek vereceği öngörülüyor. Fakat şimdiye kadar bu mekanizmanın çalıştığını göremedik ve son aylarda maaşlardaki artış hızının gerilemesi de petrol üzerindeki baskının devam etmesi ile birlikte gelecek enflasyon için pek umut vermiyor.

Yani istihdam raporu genel hatlarıyla güçlü olsa da BoE’nin en önem verdiği gösterge olan maaşlardaki artış hızının beklenti altı kalarak gerilemeye devam etmesi faiz artışlarına kadar gidilecek daha uzun bir yol olduğunu gösteriyor. Düşük enflasyon, İngiltere’nin AB’den çıkış referandumunun yarattığı belirsizlik (Brexit), ortalama altı büyüme ve maaş artış hızının yavaşlaması gibi faktörler BoE’nin faiz artışları konusunda acele etmemesi için yeterli nedenleri sunuyor.

Eğer her şey yolunda gider, yani enflasyonda yükseliş başlar, maaşlar tekrar canlanır, İngiltere AB’den çıkmaz ve büyümede tekrar %0.8 – %0.7’lık rakamlara ulaşılırsa BoE, 2016 son çeyrekte faiz artış sürecine start verebilir. Fakat şimdilik zayıflayan ekonomik göstergeler ve Brexit korkuları nedeniyle GBPUSD’nin baskı yemeye devam etmesini bekliyoruz.

Haftalardır devam eden düşüş trendi sonrası GBPUSD dün bir toparlanma denemesi yaptı fakat Carney’den gelen açıklamalar sonrası bu toparlanma çok uzun soluklu olmadı. Şu an 1.4120 – 1.41 destek bölgesi üzerinde taban oluşturma çabası var fakat 1.4230 üzerinde çıkmadığı sürece gerçekten bir toparlanma başladı demek istemiyoruz. Aşağıdaki 1.4120 – 1.41 destek bölgesinin kırılması ise şimdilik toparlanma umutlarını çöpe atar ve paritede 1.40’lara doğru yeni bir tur düşüşe neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.