GBP / USD Paritesi Yorumu – 18.08.2015

Pound Enflasyon Coşkusunda

İçeride hepimiz TCMB PPK kararlarına odaklanmışken dışarıda piyasanın gözü kulağı İngiltere enflasyon verilerindeydi. Ulusal istatistik bürosu (ONS) tarafından yayınlanan verilere göre TÜFE yıllık bazda %0.1, çekirdek TÜFE ise yıllık bazda %1.2 yükseldi.
BoE’nin faiz artışları için enflasyonda yükseliş görmek istediğini biliyoruz ve bugünkü veriler acaba bu yükseliş başlıyor mu heyecanına neden oldu. Detaylara baktığımızda yükselişin büyük bölümünün giyim ve ulaşım kalemlerinden geldiğini görüyoruz. Mağazaların bu sene sunduğu indirimlerin geçtiğimiz seneye göre daha sınırlı olması ve düşük petrol fiyatlarına rağmen uçuş ücretlerindeki yükseliş enflasyonun arkasındaki en büyük itici güç olmuş.
Yani yükseliş genele yayılmaktan ziyade sepetteki bir kaç üründeki artıştan kaynaklanmış gibi duruyor. Sadece bu verilerle BoE bu sene içinde faiz artışı için ikna olmayacak bizce fakat trendin böyle devam etmesi 2016 ilk çeyrek beklentimizi destekler.
Enflasyon verileri sonrası GBPUSD yedi hafta sonra ilk kez 1.57 üzerini gördü. Piyasalar Fed’in Eylül’de mi, Aralık’ta mı yoksa 2016’da mı faiz artıracağını tahmin etmeye çalışırken İngiltere’de faiz artışlarının yaklaştığını ima eden veriler geliyor. 1.5680 – 1.5670 direncinin kırılmasıyla GBPUSD’de bugün başlayan yukarı yönlü hareket ilk aşamada 1.58 sonrasında ise 1.60’lara kadar devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.