GBP / USD Paritesi Yorumu – 17.11.2015

Enflasyon Verileri Sonrası GBPUSD

İngiltere’den bugün TÜFE beklentide %-1.0 ve çekirdek TÜFE beklentiden iyi %1.1 geldi. Konut fiyat endeksi ise %6.1 ile beklentiden iyi geldi. Gelen veriler BoE için son derece önemliydi çünkü faiz artırımına gitmek isteyen İngiltere Merkez Bankası tarafından enflasyondaki iyileşmelerin yakından takip edildiğini biliyoruz.
Enflasyonda 2 ay üst üste ekside kalınması iyiye işaret değil ancak çekirdek enflasyonda iyileşme olması BoE için pozitif bir etken faiz artışına gitmek için. Detaylara baktığımızda enflasyonu en çok olumsuz etkileyen sektörlerin başında %-0.08 ile eğitim sektörü geliyor. Ardından da %-0.05 ile gıda & alkol dışı içecekler ve yine %-0.05 ile alkol ve tütün ürünleri takip ediyor. Enflasyona pozitif etki eden sektörlerin başında ise %0.10 ile giyim ve ayakkabı sektörü ve %0.06 ile eğlence ve kültür sektörü geliyor.
BoE’nin en son enflasyon raporunda enflasyon tahminlerine negatif revizeler getirilmişti ve enflasyonun istenilen seviyeye 2017 sonunda ulaşacağı belirtilmişti. 
Gelen verilerle birlikte GBP alıcıları devreye girdi ve GBPUSD’de 1.5160 bölgesinden 1.5210 bölgesine kadar bir yükseliş gerçekleşti. Yukarı yönlü hareketin devamında 1.5250 bölgesi direnç olarak çalışabilir. Aşağıda ise 1.52 bölgesi önemli destek özelliğini koruyor. Geri çekilmelerin yaşanması durumunda bu bölge de tamamen geçilirse ise 1.5160 – 1.5150 bölgesi takip edilebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.