GBP / USD Paritesi Yorumu – 17.06.2015

FOMC Öncesi GBP’ye Doping

İngiltere’den iki hafta önceki BoE toplantısının ayrıntılı tutanakları ve istihdam verileri açıklandı. Önce BoE tutanaklarına bir göz atalım.
Beklendiği gibi dokuz üyenin oy birliği ile alınmış kararlar. Üyeler enflasyon üzerindeki baskı nedenlerinin kısa zamanda ortadan kaybolmaya başladığını düşünüyor ve büyümeyi baskı altına alan güçlerin de azaldığını dile getiriyor. Yani düşük enflasyon nedeniyle faiz artışı taleplerinden vaz geçen Weale ve McCafferty yakın zamanda tekrar artış için oy kullanabilir. Fakat BoE’den ilk faiz artışı zamanlaması olarak piyasanın favorisi hala 2016’nın ilk yarısı.
İstihdam raporuna döndüğümüzde ortalama maaşlardaki %2.7’lik artış hemen dikkatimizi çekiyor. Nisan ayı enflasyonu da hesaba kattığımızda reel maaşların %2.8 arttığını görüyoruz. BoE’nin faiz artışı için reel maaşlarda kayda değer bir artış istediğini bir çok kez dile getirdiğini hatırlıyoruz. İşsizlik oranı beklendiği gibi %5.5’de kalırken, işsizlik başvuruları beklentinin ancak yarısı kadar 6.5 bin azaldı. 
Hem tutanaklar hem de istihdam raporu FOMC kararları öncesi GBP’de doping etkisi yarattı. 1.5740’lara kadar yükselen GBPUSD son bir ay zirvesini görürken GBPJPY neredeyse 7 sene sonra ilk kez 195.00 seviyesini gördü. FOMC kararlarına kadar Pound sağlam devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.