GBP / USD Paritesi Yorumu – 17.03.2016

BoE de Faizlere Dokunmadı!

Merkez Bankaları bu hafta sahnede kalmaya devam ediyor. İngiltere Merkez Bankası (BoE) sabitleri beklenildiği gibi%0.50’de sabit bırakırken 0-0-9 olan faiz oylaması da değişmedi. Varlık alım programının miktarı da 375 milyar sterlinde sabit kalırken, varlık alım programı oylamasında da herhangi bir değişiklik olmadı.
Tutanaklara baktığımızda Brexit referandumunun harcama kararlarını geciktirebileceğine dikkat çekilmiş. AB ile ilgili devam eden belirsizliklerin ekonomik talebi olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Son dönemde sterlindeki değer kaybının Brexit hakkındaki endişeleri yansıttığı belirtilmiş. Bununla birlikte iç talepteki büyümenin güçlü kalması beklenirken, sıkılaşan iş gücü piyasası ve artan üretimin reel gelirleri ve tüketimi desteklemesi bekleniyor.
Tüketici güveninin ve işletme yatırımları ile ilgili anketlerin tarihteki ortalamalarından daha yüksek seviyelerde olduğunun altını çizilmiş. Komite düşük enflasyon işaretlerinin maaşlar üzerindeki etkisini izlemeye devam edeceğini ve yakın vadede enflasyon görünümünün geçen ay ki rapora göre çok da değişmediğini belirtiyor. Ekonomide istenilen şartlar sağlandığında faiz artışlarının başlaması durumunda ise bu artışların kademeli olarak gideceğini ve önceki dönemlerden daha düşük seviyelerde gerçekleşeceğinden de bahsedilmiş tutanaklarda. %2 enflasyon hedefine yaklaşıldıkça da maaşlarda %3.5 ila %4 arasında bir artışın yaşanacağı bekleniyor.
Genel olarak baktığımızda çok da güvercin bir BoE ile karşılaşmamamız sebebiyle sterlinin değer kazandığına şahit olduk. Faiz artışı için hala temkinli durmaya devam ediyor BoE ve Haziran ayında yapılacak olan referandum için de risklerin altını çizmeye devam ediyor. Ancak bunlar zaten bildiğimiz şeyler ve biz de GBPUSD analizlerimizi yazarken Brexit ile ilgili gelişmeleri göz önünde bulundurmaya devam edeceğiz önümüzdeki dönem de. Referandum tarihine yaklaşıldıkça düzenlenecek olan anketlerde AB’den çıkılması yönünde kullanılan oyların çoğunlukta olması ile yeniden GBPUSD üzerinde baskının arttığına şahit olabiliriz.
Dün Fed’in güvercin tutumu sonrası doların değer kaybetmesi ile yükselişe geçen GBPUSD’de BoE sonrası da yukarı yönlü hareket devam ediyor. 1.43 bölgesi üzerine çıkılmasıyla yeniden toparlanma kanalının içine giren paritede yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.45 bölgesi önemli direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin aşılmasıyla 1.4580 seviyesi hedeflenebilir. Aşağıda ise 1.4360 ve 1.4250 seviyeleri destek olarak çalışabilir. 1.43 bölgesi üzerinde kalındığı sürece toparlanma devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.