GBP / USD Paritesi Yorumu – 16.09.2015

Enflasyon Tuttu İstihdam Uçurdu

Dün enflasyon verileri pek heyecanlandırmamıştı piyasaları fakat bu sefer istihdam verileri geldi İngiltere’den ve özellikle maaşlardaki artış faiz artışı bekleyenlerin iştahını kabartacak cinsten.
İşsizlik oranının %5.6 seviyesinde sabit kalması beklenirken %5.5’gerileme var, işsizlik başvurularında ise 5 binlik bir düşüş beklentisine karşı 1.2 binlik artış yaşanmış. Yani bir iyi bir kötü veri fakat başta da dediğimiz gibi zaten piyasalara maaşlardaki artış rakamı heyecan getirdi.
Maaşlarda üç aylık periyotta ortalama %2.5 artış öngörüyorduk fakat %2.9 ile beklentilerden çok daha iyi bir rakam geldi. Son 6 yılın en hızlı artışı. Sadece bu değil önceki ay rakamına da %2.4’den %2.6’ya revize var. Maaşlara neden bu kadar önem veriyoruz sorusunun cevabı enflasyonda saklı. 
Yükselen maaşların ilerde iç talebi yani harcamaları canlandırması ve dolayısıyla enflasyon üzerinde yukarı yönlü bir baskı yaratacağı varsayılıyor ve bu rakamlara bakarsak BoE’nin enflasyon hasretinin sona ereceği tarih çok uzakta değil.
İşsizlik düşük, maaşlarda artış çok iyi, büyüme kabul edilebilir seviyelerde… Tek eksik enflasyon ve önümüzdeki aylarda bu eksiği de tamamlaması bekleniyor İngiltere’nin. Piyasaların 2016 birinci yarıda BoE’den faiz artışı beklemesinin nedeni de bu.
GBPUSD istihdam raporunun ardından dün verdiklerinin tamamını geri aldı. Kısa vadede yönü Fed kararları belirleyecek ama uzun vadede GBPUSD için iyimseriz. Daha doğrusu faiz artışı beklentileri nedeniyle pound için iyimseriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.