GBP / USD Paritesi Yorumu – 16.06.2015

İngiltere’de Deflasyon Uzun Sürmedi

İngiltere enflasyon verileri Nisan ayında eksi bölgeye geçen enflasyonun Mayıs’ta tekrar pozitife döndüğünü gösteriyor. Nisan ayında %-0.1 olan TÜFE Mayıs ayında %0.1 ile beklentide gelirken, çekirdek TÜFE %0.9 ile %1.0 beklentinin altında kaldı. ÜFE çıktı %-0.9, perakende fiyat endeksi %1.0, konut fiyat endeksi ise %5.5 ile beklenti altı kaldı.
Şimdilik deflasyon tehlikesi atlatılmış gibi görünüyor fakat enflasyon bir kaç ay daha düşük seviyelerde kalabilir. Yıllardır politika faizini %0.50’de tutan BoE’nin bu sene de faizleri değiştirmemesi bekleniyor. Fakat göreli Avrupa’nın geri kalanına kıyasla daha güçlü ekonomi BoE’yi 2016 ilk yarıda faiz artırmaya ikna edebilir.
TÜFE dışındaki göstergelerin beklenti altı kalması GBPUSD üzerinde baskı yarattı ama 1.5540’lara kadar gerileyen GBPUSD’nin yaralarını sarması uzun sürmedi. Şu anda 1.5620 bölgesinde verdiklerinden fazlasını geri almış durumda ABD verilerini bekliyor. Pound iştahı, saat 15.30’daki ABD konut verilerinin hayal kırıklığı yaratması durumunda GBPUSD’nin daha yukarıları zorlayabileceğinin işareti. Yukarıda ilk önemli direnç 1.57 bölgesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.