GBP / USD Paritesi Yorumu – 16.03.2016

İngiltere’de İstihdam Tarafında İşler Tıkırında

İngiltere’den istihdam verileri geldi kritik kararlara saatler kala. ONS‘nin yayınladığı rapora göre işsizlik haklarından yararlanma başvuruları -18 bin ile beklentiden iyi gelirken, ortalama kazançlar endeksi de %2.1 ile beklentilerden iyi geldi. İşsizlik oranı ise beklentilere paralel olarak %5.1’de sabit kaldı.
Detaylara baktığımız zaman işsizlik oranında iyileşme yaşanmasa da hala son 10 yılın en düşük seviyelerinde devam ettiğini görüyoruz ki bu son derece pozitif bir gelişme. İşsizlik hakları başvurusundaki değişim de 18 bin gerileyerek 717 bine düşmüş durumda. Bu da 1975 yılından beri en düşük rakamları işaret ediyor. Maaşlarda da yaşanan iyileşmenin de altını çizmekte fayda var. Gelen veriler sterlin için son derece pozitif olsa da GBPUSD üzerindeki etkisi son derece sınırlı oldu.
1.38 bölgesine kadar gerilemesinin ardından bir toparlanma çabası içerisinde olan GBPUSD’de Brexit (Avrupa Birliği’nden çıkış) anketlerinde AB’den çıkılmasını isteyenlerin çoğunlukta olması ile GBP’nin değer kaybetmesinin etkisiyle hafta başından beri düşüşlere şahit olduk.
Bugün şahin tonda bir Fed ile karşılaşmamız halinde dolar paritelerdeki baskıyı arttırır ise 1.41 seviyesinin tamamen altına inilmesi durumunda 1.4030 ve 1.3930 seviyeleri destek olarak çalışabilir. Yeniden toparlanma görülmesi halinde ise gözlerimiz 1.4150 ve 1.4360 seviyelerinde olacak.
Bütün bunların yanında önümüzdeki dönem “Brexit” hasarsız bir şekilde atlatılır, istihdam ve maaşlardaki iyileşme devam eder ve enflasyonda yukarı yönlü kıpırdamalar olursa, artık neredeyse 2020’ye kadar ertelenmesi beklenen İngiltere Merkez Bankası’nın faiz arttırma ihtimallerinin yeniden yavaş yavaş gündeme geldiğine şahit olabiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.