GBP / USD Paritesi Yorumu – 16.02.2016

Enflasyon Verileri ve GBPUSD

İngiltere’den enflasyon yıllık bazda %0.3 ile beklentide açıklanırken önceki veriye göre yaşanan yükseliş dikkatlerden kaçmadı. TÜFE 2015 Ocak ayından beri yıllık bazda en yüksek seviyelerine yükselirken, yaşanan bu iyileşmede motor yakıtları ve gıda, alkollü içecekler ve giyim ürünlerinde beklenenden az düşüşlerin yaşanmamasının etkisi olduğunu söyleyebiliriz. 
Aylık bazda TÜFE -%0.8 ile beklentilerin altında kalırken, enerji, gıda, alkol ve tütün ürünlerinin hariç tutulduğu çekirdek TÜFE’de ise %1.2 ile beklentiden kötü geldi.
İngiltere Merkez Bankası %2’lik enflasyon hedefine hala çok uzak ve bu hedefe yaklaşılmadığı sürece bir faiz artışı ihtimallerinden de bahsetmek çok zor açıkçası. Hatırlayacak olursak son toplantıda nihayet BOE’nin yalnız şahini McCafferty bile faizlerin sabit tutulması yönünde oy kullanarak deyim yerindeyse ringe havlu atmıştı.
Bugün ayrıca bir İngiliz kanalında İngiltere’nin büyük bir çoğunluğunun Avrupa Birliği’nde kalmak istediği sonucunu gösteren bir anketin yayınlanmasının ardından GBPUSD’de 1.45 bölgesine kadar keskin bir yükseliş yaşandı.
Ardından satıcıların kontrolü ele almasıyla birlikte aldıklarından fazlasını geri veren paritede 1.4360 seviyesinin tamamen geçilmesiyle aşağı yönlü hareket hız kazanabilir. Ardından 1.4240 ve 1.4200 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkıyor. Toparlanmalarda ise hedefte 1.4500 ve 1.4580 seviyeleri olacak.
Kısa vadede paritede toparlanmaları beklediğimizi bir çok kez söylemiştik ancak orta ve uzun vadede BOE’nin faiz artışı ile ilgili temkinli tutumu, bir yandan da Brexit ihtimalleri GBP’yi negatif etkilemeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta USD’nin çok net bir şekilde güç kaybettiği zamanlarda bile paritede yukarı yönlü hareket sınırlı kaldığı görmüştük diğer paritelere göre. Önümüzdeki dönemde zaman zaman toparlanmalar yaşansa da parite üzerindeki satış baskısının devam etmesini bekliyoruz. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.