GBP / USD Paritesi Yorumu – 15.09.2015

İngiltere de Enflasyon Hasret

Global ekonominin son dönemlerdeki en büyük korkusu deflasyon ve İngiltere’de istisna değil. Biraz önce Ağustos ayı enflasyon raporunu aldık ada ülkesinden ve beklendiği gibi gerileme var.
Manşet TÜFE %0.1’den %0.0’a, çekirdek TÜFE ise %1.2’den %1.0’a geriledi geçtiğimiz ay. Diğer enflasyon göstergelerine de bir bakalım; ÜFE çıktı %-2.4, ÜFE girdi %-0.4, konut fiyat endeksi %5.2 ve perakende fiyat endeksi ise %1.1. Hepsi yıllık bazda.
BoE’nin hedefi TÜFE ve biraz açalım. Gıda ve alkol dışı içecekler ile ulaşım kalemi TÜFE’den en çok çalanlar. Eğitim ile restoran ve otel kalemleri ise en çok fiyat artışı kaydeden kalemler.
Bu yılın son çeyreğinde yükselişin başlamasını bekliyor BoE, tıpkı BoJ gibi. Her iki banka da sıkıntıyı petrol fiyatlarındaki düşüşte görüyor ve baz etkisinin ortadan kalkmaya başlamasıyla birlikte denklemin enflasyon çıkarmasını bekliyor.
İngiltere ekonomisi benzerlerine göre çok daha sağlıklı ve resimdeki tek eksik bileşen enflasyon. İngiltere merkez bankası BoE’nin önümüzdeki senenin ilk yarısında Fed’in hemen arkasından faiz artışlarına başlaması bekleniyor ve bizim de beklentimiz öyle.
GBPUSD için kısa vadede yönü Fed kararları belirleyecek fakat uzun vadede iyimseriz. Perşembe günü Fed’in faiz artırmaması durumunda dolara karşı pound almak getiri açısından en verimli strateji olur bizce. 
Gün içi işlem yapan yatırımcılar için en yakın destek seviyeleri sırasıyla 1.54 ve 1.5330 bölgesi. Direnç olarak ise son günlerde bir türlü geçit vermeyen 1.5460’lar ve sonrasında 1.5515 (100 ve 50 günlük hareketli ortalamalar) seviyeleri dikkatimizi çekiyor.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.