GBP / USD Paritesi Yorumu – 14.07.2015

Carney Boğalara Yeşil Işık Yaktı

İngiltere merkez bankası BoE başkanı çeyreklik enflasyon raporu çerçevesinde yaptığı konuşmayla pounda edata hayat verdi. Konuşma öncesi gelen 1.5440 bölgesine kadar gerileyen GBPUSD, Carney’den gelen yorumlarla 1.56’lara kadar sürecek hızlı bir ralliye imza attı.
Peki Carney ne dedi de pound paritelerinde yer yerinden oynadı?
En önemli yorum tabi ki faizlerle ilgili. Faizlerde artışın başlayacağı noktaya yaklaşıyoruz dedi Carney ve pound boğalarının devreye girmesi pek bir uzun süre almadı.
Carney’in diğer yorumlarına baktığımızda biraz daha dengeli bir konuşma olduğunu görüyoruz fakat ‘faiz artışı’ ve ‘yaklaşıyor’ ifadelerini aynı cümlede kullanması 100 pipslik ralliyi tetiklemeye yetti. 
Mesela faiz artışlarının kademeli ve sınırlı olacağını söylüyor BoE başkanı ve artış döngüsünün Fed’in izleyeceğinden daha küçük olacağına dikkat çekiyor. 
Carney konuşması öncesi gelen enflasyon verileri pek iç açıcı değil fakat zaten BoE enflasyonun bir süre aşırı düşük seviyelerde kalmasını bekliyor. Yıl sonuna doğru hedefe doğru yükseliş başlayacak BoE’ye göre. Ayrıca son gelen maaşlar verisi de gelecek enflasyon için heyecan veriyor.
McCafferty ve Weale faiz artış taleplerinden düşük enflasyon nedeniyle vazgeçmişti ve gelecek için pozitif sinyalleri ortaya çıkmaya başlamasıyla Ağustos ayından itibaren tekrar faiz artışı için oy vermeye başlayabilirler.
Bugün Carney’den gelen konuşma da piyasayı faiz artışlarına hazırlamaya yönelik. Bundan sonraki konuşmalarında da benzer yorumlar göreceğiz Carney’den ve tam olarak ne zaman ilk faiz artışının geleceğini kestirmeye çalışacak piyasa.
Bizim beklentimiz hala 2016 ilk yarıda ilk faiz artışının geleceği yönünde. Yani Fed’in ayak izlerini takip edecek BoE. BoE’nin faiz artışı için aradığı şartlar için (1) büyümede önemi bir geri çekilme ve (2) işsizlik oranında hızlı bir yükseliş yaşanmaması, (3) enflasyonda toparlanmanın başlaması ve (4) reel maaşlarda anlamlı bir yükseliş olmak üzere dört maddeye dikkat çekmiştik daha önce.
İlk iki madde büyük oranda BoE’yi tatmin eder seviyelerde. Dördüncü madde de maaşlarda son aylarda yaşanan yükselişle o seviyelere geliyoruz. Şu aşamada tek sıkıntı üçüncü madde, yani enflasyon ve oradan da bu yıl sonuna doğru iyi haberler gelmesi bekleniyor. Bu nedenle BoE’nin faiz artışı için istediği şartların 2016 ilk yarıda ortaya çıkmış olmasını bekliyoruz. Diğer yandan AB Referandumu, BoE’nin temkinli olmasına neden olabilecek sürpriz bir risk olarak ortaya çıkabilir 2016 içerisinde. 
GBPUSD 1.5330 bölgesinden başladığı toparlanmaya devam ediyor. Carney’den gelen açıklamaların verdiği moralle boğalar GBPUSD’yi ilk aşamada 1.57’lere kadar çıkarabilir. Fakat yükselişin devamı için önemli bir koşul var; yarın açıklanacak olan istihdam raporu hayal kırıklığı yaratmamalı.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.