GBP / USD Paritesi Yorumu – 14.01.2016

BoE Yine Faizlere Dokunmadı

İngiltere Merkez Bankası beklenildiği gibi faizleri değiştirmedi ve %0.50’de sabit tuttu. Faiz oylaması ise beklenildiği gibi 1-0-8 şeklinde değişmedi. Yalnızca 1 üye faiz artışı yönünde oy kullanırken 8 üye faizlerin sabit kalması yönünde oy kullanmaya devam ettiğini görüyoruz. Varlık alım programı da 375 milyar sterlin ile sabit kalırken oylar da beklenildiği gibi 0-0-9 şeklinde kullanıldı.
Detaylara bakacak olursak çeyreklik bazda %0.5’lik bir büyüme bekleniyor. Bununla birlikte piyasalardaki volatilite de küresel büyümeyi olumsuz etkileyebileceğine dikkat çekilmiş durumda. %2’lik enflasyon hedefine ulaşılma konusunda ise üyelerin bir önceki enflasyon beklentilerine göre daha iyimser olduklarını söyleyebiliriz. Bununla birlikte İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışı (Brexit) risklerinin de Poundu negatif etkilediği belirtilmiş.
Petrol fiyatlarındaki düşüşün kısa vadede enflasyona olumlu katkı vermesi bekleniyor. Ayrıca Fed’in faiz artırımına başlamasının ABD borsaları tarafından pozitif karşılandığının da altı çizilmiş. Fed’den sonra faiz artırımına en yakın Merkez Bankası olarak karşımıza çıkan BoE, enflasyonda, maaşlardaki artış hızında ve büyümede önümüzdeki dönemde şüphesiz iyileşme görmek isteyecektir.

GBP son dönemin kaybedenlerinden ve GBPUSD üzerindeki baskıdan hala kurtulabilmiş değil. Satıcılı seyir devam ediyor paritede ve BoE’nin faiz artışı konusundaki temkinli tutumu ise bu düşüşün arkasındaki en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor.
Kararların paritelerde önemli bir etkisi olmasa da piyasaların ilk tepkisi Pound almak oldu. GBPUSD’de kararların hemen ardından 1.4435 bölgesini test etti. Ardından bu bölge üzerinde tutunamayan parite yeniden 1.4400 semalarına gerilemiş durumda. 
Söylediğimiz gibi GBP üzerinde baskı devam ediyor ve GBPUSD’de bu tarz toparlanmaların bir yükselişe dönüşmesi şuan için zor gözüküyor. Aşağı yönlü hareketin devam etmesi durumunda 1.44 bölgesi altında kapanışlar 1.42 bölgesine doğru kademeli bir düşüşün habercisi olabilir. Toparlanmalarda ise gözlerimiz 1.4470 ve 1.4550 seviyelerinde olacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.