GBP / USD Paritesi Yorumu – 13.10.2015

Gel Enflasyon Gel

BoE’nin hasretle beklediği enflasyon bir türlü gelmiyor. En son bugün Eylül ayı enflasyon raporu yayınlandı İngiltere’den ve gelmeyi bir yana bırakın enflasyonda geri çekilme görüyoruz.
Bugün açıklanan verilere göre Eylül ayında TÜFE %0.0’dan %-0.1’e geriledi. Çekirdek TÜFE’de de beklenen yükselişi göremiyoruz. Piyasa %1.0’den %1.1’e yükseliş beklerken %1.0 seviyesinde sabit kaldı. Perakende fiyat endeksi %1.1’den %0.8’e gerilerken, ÜFE çıktı %0.6 ile beklentiden daha iyi geldi. Yani enflasyon raporundaki tek pozitif taraf ÜFE çıktı. Diğer göstergeler BoE’yi pek memnun etmeyecek.
Enflasyonun bu sene ikinci kez negatif bölgeye gerilemesinin en önemli nedeni ise giyim ve ayakkabı kalemi ile ONS’nin de açıkladığı gibi düşen petrol fiyatları. Giyim ve ayakkabı kalemi geçtiğimiz sene aynı dönemde %4.0 artarken bu sene %2.8 artmış. Petrol kalemi ise geçtiğimiz senenin aynı döneminde %0.6 gerilerken bu sene %2.9 ile çok daha büyük bir gerileme yaşamış.
BoE faiz artışları için acele etmeyecek anlamına geliyor bugünkü enflasyon raporu. Fed’in faiz artışını ertelemesinin gerekçeleri BoE için de geçerli. İstihdam iyi gidiyor fakat enflasyon ve küresel riskler nedeniyle BoE ağırdan alacak faiz artış sürecini. 
Maaşlardaki güçlü artışın enflasyon üzerinde yukarı yönlü baskı yaratması ve düşen petrol fiyatlarının baz etkisinin önümüzdeki aylarda ortadan kalkması ile BoE’nin enflasyon hasreti bitebilir. Bu nedenle 2016 ilk yarıda ilk artışı gelmesini beklemeye devam ediyoruz.
GBPUSD enflasyon verileri ardından gelen satışlarla 1.5250 altına kadar geriledi. Yakın vadede 1.55 – 1.50 bandındaki hareketine devam etmesini bekliyoruz GBPUSD’nin. Fakat orta ve uzun vadede iyimserliğimizi koruyoruz. Bundan sonraki ilk büyük hareket 1.55 – 1.50 bandının üzerine olacak bizce.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.