GBP / USD Paritesi Yorumu – 13.08.2014

İngiltere’de Zayıf Halka Kazançlar

Saat 12.30’daki çeyreklik enflasyon raporu ve Carney konuşması öncesi açıklanan İngiltere istihdam verileri ikinci çeyrekte ortalama kazançlarda %0.2 ile beklentiden daha fazla bir düşüş yaşandığına işaret ediyor.
İşsizlik oranının %6.4 ile son 5 yılın en düşük seviyelerine gerilemesi ve işsizlik başvurularında yaşanan 33.6 binlik beklentiden daha fazla düşüş kazançlarda yaşanan gerilemenin gölgesinde kaldı diyebiliriz.
Enflasyondaki yükselişi maaşların takip etmemesi İngiltere merkez bankası BoE’nin erken faiz artışına gitmesi önünde önemli bir engel. Yani 2014 sonunda BoE’den faiz artışı bekleyenleri pek sevindirmedi bu veriler.
Tabi şimdi dikkatler biraz sonra yayınlanacak olan çeyreklik enflasyon raporu ile BoE başkanı Carney’in yapacağı açıklamalarda. Enflasyon, büyüme ve atıl kapasite tahminlerine gelebilecek olan revizeler ile Carney ve diğer BoE üyelerinden faiz artışı ile ilgili gelebilecek yorumlar GBPUSD ve EURGBP’de büyük hareketlere neden olacaktır. 
Şahin tondaki bir enflasyon raporu GBPUSD’den 1.69’lara doğru bir rahatlama getirebilir, Carney’in yıl sonunda faiz artışı beklentisinde olanları hayal kırıklığına uğratması ise GBPUSD’nin düşüşüne kaldığı yerden devam ederek 1.67 bölgesini test etmesine neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.