GBP / USD Paritesi Yorumu – 13.06.2015

İngiltere’ye S&P’den Kötü Haber

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P, İngiltere’nin kredi notunu AAA olarak teyit ederken not görünümünü durağandan negatife indirdi. 
İngiltere’ye önümüzdeki iki yıl içinde bir not indirimi gelme ihtimalini üçte bir olarak gösteren kurum AB’den olası bir ayrılışın ülkenin ödemeler dengesindeki açığını ve kısa vadeli borçlarını finanse edebilme konusunda soru işaretleri yarattığına dikkat çekti.
Diğer yandan notun AAA seviyesinde tutulmasını ise ülkenin yüksek istihdam ve ürün esnekliğine ve ekonomideki çeşitliliğe bağladı S&P.
S&P’nin kendisinin de söylediği gibi görünümün negatife çekilmesi not indirimi ihtimalini artırıyor fakat kurum bunu önümüzdeki iki yılda üçte bir olarak görüyor. Seçimlerden Muhafazakarlar’ın galip çıkmasıyla AB’den çıkış referandumu düzenlenecek olması S&P’yi temkinli davranmasına yol açan en önemli neden.
GBPUSD üzerinde anlık bir etki dışında önemli bir baskı yaratması beklenmemeli. S&P not değerlendirmesini açıkladıktan sonra yaklaşık 50 pipslik bir düşüş yaşayan GBPUSD haftayı 1.55 üzerinde kapatmayı bildi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.