GBP / USD Paritesi Yorumu – 12.01.2016

Pound Kan Kaybetmeye Devam Edecek Mi?

Son dönemde GBP’nin her geçen gün kan kaybettiği aşikar ve bunun arkasındaki sebeplerin başında ise 2015 yılında İngiltere Merkez Bankası’nın Fed’den sonra faiz artırımına en yakın Merkez Bankası olarak karşımıza çıkmasının ardından ilerleyen dönemlerde Başkan Carney ve diğer üyelerin  yaptığı temkinli açıklamalarla birlikte adeta piyasaları aldatması diyebiliriz. 
Tabi ki enflasyonda beklenen iyileşme yaşanmaması da bu temkinli açıklamaların gelmesinde büyük pay sahibi oldu. %2’lik hedeften oldukça uzak kalınması Carney’in faiz artışı için görmek isteyeceği bir senaryo değildi ve petrol fiyatlarındaki düşüşü de göz önünde bulundurursak enflasyon üzerindeki aşağı yönlü baskıların devam etmesiyle birlikte BOE’nin yakın zamanda faiz artışına gitmesi şuan için güç görünüyor. 
Bununla birlikte maaşlardaki artış hızı ve büyümedeki yavaşlamanın da diğer önemli etkenler olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca bu yıl Avrupa Birliği’nden çıkışın (Brexit) gündemde olması da BOE’nin temkinli tutumunu devam ettirebilir. 

Aralık ayında ise Fed’in beklendiği gibi faiz artırım sürecine başlamasıyla birlikte GBP son dönemde gün yüzü görmedi diyebiliriz. Yeni yılda da Pound satışları gelmeye devam ediyor ve GBP bugün İngiltere’den gelen beklenti altı kalan verilerin de etkisiyle Amerikan doları karşısında 2010 Haziran ayından beri en düşük seviyelerini gördü. Gelen verilerden kısaca bahsedecek olursak imalat üretimi -%0.4 ile beklenti altında kalırken, sanayi üretiminin de -%0.7 ile beklentiden kötü geldiğini görüyoruz. Sanayi sektöründeki gerileme dikkat çekerken, 2008 krizinden itibaren yaşanan %9’luk bir daralmadan bahsetmek mümkün. İmalat sektöründe ise son 5 ayda yıllık bazda düşüş de gözlerden kaçmıyor.
Söylediğimiz gibi gelen verilerin etkisi GBP için son derece negatif oldu. Geçen hafta başından beri satıcılı seyir hakim olan GBP/’USD de 1.45 bölgesi altında gerilendikten sonra beklediğimiz gibi aşağı yönlü hız kazandı. Düşüşlerin devam etmesi durumunda 1.4400 seviyesinin tamamen altına geçilmesiyle birlikte 1.4280 ve 1.4100 seviyeleri destek olarak karşımıza çıkabilir. Paritede toparlanma görülmesi halinde ise 1.48 bölgesinde yükselişlere satıcılardan tepki geldiğine şahit olabiliriz.
Ayrıca JP Morgan’ın İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artırım tahminini de bugün gelen verilerin ardından 2016 Mayıs ayından 2016 Kasım ayına ertelediğini belirtelim parantez içerisinde. Bütün bu durumları göz önünde bulundursak bile Fed’in ardından hala faiz artırımına en yakın Merkez Bankası olarak BOE’nin karşımıza çıktığını söyleyebiliriz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.