GBP / USD Paritesi Yorumu – 10.09.2015

İngiltere’de Faizler Ne Zaman Artacak?

İngiltere merkez bankası beklendiği gibi Eylül ayında politika faizini %0.50 seviyesinde sabit tuttu fakat karar oy birliği ile alınmadı. Üyelerden McCafferty geçtiğimiz ay olduğu gibi faiz artışı isteyen üye. Varlık alım programının sabit kalması kararı ise dokuz üyenin de oy birliği ile alındı tutanaklara göre.
Yunanistan ile kreditörler arasında anlaşma çıkmasını pozitif karşılayan BoE üyelerinin Çin ve gelişmekte olan ülke kaynaklı endişelerinin ise arttığını görüyoruz. Global ekonomik büyüme üzerindeki aşağı yönlü risklerin büyüdüğüne dikkat çekiliyor fakat bu risklerin İngiltere ekonomisi için bir risk olduğunu söylemek için çok erken olduğu görüşünde üyeler.
Enflasyonun önümüzdeki bir kaç ay daha sıfıra yakın kalması beklenirken bu senenin sonuna doğru yükselişin başlamasını bekliyor üyeler. Ayrıca bazı üyeler hedefe göre enflasyon üzerinde yukarı yönlü risklerin olduğunu ve enflasyon hedefinin aşılacağını savunuyor.
Enflasyon ile ilgili iyimser yorumlar açıklama anında pound alışları getirdi. Enflayonda yükselişin başlaması ve hedefin aşılmasını bekliyor bazı üyeler. Yani önümüzdeki aylarda faiz artışı isteyecek üyelerin sayısı aratacak. Ayrıca Çin’de yaşananların İngiltere ekonomisi üzerinde önemli bir etki yaratması beklenmiyor.
GBPUSD kararlar sonrası 1.5450’lere kadar yükselerek son iki haftanın en yüksek seviyelerini gördü. BoE faiz artışı için acele etmeyecek fakat 2016 ilk veya ikinci çeyreğinde tetiği çekecek bizce. Pound için önümüzdeki bir kaç aylık periyotta iyimseriz ve GBPUSD’den yeniden 1.60’lara doğru kademeli bir yükseliş hamlesi bizim için sürpriz olmayacak.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.