GBP / USD Paritesi Yorumu – 10.02.2016

GBP Sanayi Üretimindeki Düşüşe Aldırmadı

İngiltere’den imalat üretimi -%0.2 ile beklentilerin altında açıklanırken sanayi üretimi de -%1.1 ile beklentilerin altında kaldı. Gelen veriler GBP için negatif olsa da GBPUSD’ye baktığımızda toparlanmanın sürdüğünü söyleyebiliriz.
Sanayi üretimi 2012 Eylül ayından beri en sert düşüşünü gerçekleştirirken, bu düşüşün arkasında petrol, maden ve gaz çıkarımlarıda yaşanan düşüşün olduğunun altını çizelim. İmalat üretiminde de gerileme yaşanması büyüme için negatif olsa da verileri açıklayan ONS, yaşanan gerilemenin 4. çeyrek büyümesinde %0.1’den daha az bir etki yaratacağını beliritti. Faiz artrımı konusunda temkinli davranan BoE’nin güvercin tutumunu devam ettirmesi için ise listeye bir sebep daha eklendiğini söyleyebiliriz.
Yalnızca İngiltere değil Fransa ve İtalya’da da sanayi üretiminde benzer bir senaryo var. Fransa’dan sanayi üretimi -%1.6, İtalya’dan ise -%0.7 ile beklentilerden kötü geldi ancak gelen verilerin EURUSD’de önemli bir etkisi olmadı.
GBPUSD’de USD’nin de son günlerde güç kaybetmesiyle ve paritenin 1.41 altına gerilemesinden sonra gelen kar alımlarıyla da birlikte  toparlanma sürüyor. Yukarı yönlü hareketin devam etmesiyle hedefte 1.4650 seviyesi olacak. Bu seviyenin tamamen alınmasıyla toparlanma bir miktar daha devam edebilir. Paritede yönün yeniden aşağı dönmesiyle ise aşağıda 1.4450 ve 1.4360 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir.

Kısa vadede toparlanmalar yaşansa da orta ve uzun vadede BoE’nin faiz artırımı konusunda temkinli tutumu ve Brexit risklerini de devam etmesi ile birlikte paritede baskının devam etmesini bekliyoruz. Bugün ise artık bütün dikkatler Fed Başkanı Yellen’ın konuşmalarına çevrilmiş durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.