GBP / USD Paritesi Yorumu – 09.09.2015

İngiltere’den Üçüncü Çeyreğe Kötü Başlangıç

Yarınki İngiltere merkez bankası BoE para politikası kararları öncesi İngiltere’den can sıkan veriler geliyor. Geçtiğimiz hafta imalat ve hizmetler PMI yavaşlama var diyordu, bugün gelen üretim ve ticaret dengesi verileri endişeleri biraz daha artırdı.
Biraz önce açıklanan verilere göre İngiltere’de imalat üretimi Temmuz ayında %0.8 gerilerken sanayi üretiminde %0.4 gerileme yaşandı. Ticaret açığı ise 11.1 milyar ile beklentilerden daha fazla. İthalat %0.5 artarken ihracatta %10’ya yakın ciddi bir gerileme var. 
Üçüncü çeyrek büyüme için hiç de iyi göstergeler değil ve BoE’nin yarın şahin mesajlar gelme ihtimalini iyice azalttı. Hala bir üyenin faiz artışı için oy vermesini bekliyoruz fakat bu verilerle diğer üyelerin faiz artışı için acele etmeyeceği teyitlenmiş oldu.
GBPUSD veriler sonrası 1.5350 altına geriledi. Son iki gündür yaşanan ralli havası biraz güç kaybedebilir. 1.5320 bölgesi ilk önemli destek. Bu bölgenin kırılması kısa vadede baskıyı biraz daha arıtabilir fakat orta ve uzun vadede faiz artışı beklentileri nedeniyle iyimserliğimizi koruyoruz.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.