BoE Kararları ve GBP / USD Paritesi Yorumu

BoE İstikrarını Sürdürüyor

İngiltere merkez bankası BoE beklendiği gibi son altı yıldır %0.50 seviyesinde tuttuğu politika faizini Nisan ayında da değiştirmedi. Varlık alım programı ise beklendiği gibi 375 milyarda bırakıldı.
Son zamanlarda olduğu gibi para politikası kararları GBP paritelerinde önemli bir harekete neden olmadı. Fakat son zamanlarda İngiltere’nin seçim dönemine girmesiyle GBP üzerinde bir baskı oluşabilir. Fakat iki hafta sonra gelecek olan toplantı tutanakları daha önemli. Daha önce faiz artışı isteyen iki üye McCafferty ve Weale düşük enflasyon riski nedeniyle bu taleplerinden vazgeçtiler son toplantılarda ve bugün ki kararların da oy birliği ile alınmış olması bekleniyor. Toplantıda geçen konular ve oy dağılımını iki hafta sonraki tutanaklarda detaylarıyla öğreneceğiz.
Enflasyon verilerinde yaşanacak olan iyileşme, işsizlik oranında yükseliş yaşanmaması ve reel maaşlarda olumlu gelişmelerin yaşanması BoE’nin  faiz artışı için aradığı şartlar ve bu şartların 2016 birinci çeyrekte oluşma ihtimali 2015 son çeyreğe göre daha yüksek. Bu nedenle BoE için ilk faiz artışı beklentimiz 2016 birinci çeyrek ve sonrası.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.