GBP / USD Paritesi Yorumu – 09.03.2016

İngiltere’den Yüzleri Güldüren İmalat Verileri

Önemli bir hafta içerisindeyiz ve bugün İngiltere’den de önemli veriler açıklandı. İmalat üretimi %0.7 ile beklentilerden iyi geldi ve önceki veriye göre yaşanan iyileşmenin de altını çizmekte fayda var.İmalatı en olumsuz etkileyen kalemlere baktığımızda enerji ve maden sektörü ön plana çıkıyor. Sanayi üretimi ise %0.3 ile beklentiden kötü gelse de önceki veriye göre iyileşme yaşanması çok da kötü bir tabloya işaret etmiyor.
Gelen veriler GBP için son derece pozitif oldu diyebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda Londra Belediye Başkanı Boris Johnson’ın Brexit kampını destekleyici açıklamaları ardından çakılan ve son 7 yılın en düşük seviyelerine gerileyen GBPUSD’de toparlanma çabası bu hafta da devam ediyor.
GBPUSD’de yukarı yönlü hareketin devam etmesi durumunda yukarıda 1.4360 seviyesi önemli direnç konumunda. Bu bölgenin geçilmesiyle toparlanma bir miktar daha devam edebilir. 1.4130 ve 1.4030 seviyeleri geri çekilmelerde destek olarak çalışabilir. Bütün bunların yanında Brexit ihtimalleri hala GBP için önemli risk unsuru olmaya devam ediyor. Haziran ayında düzenlenecek olan referandum tarihinde yaklaşıldıkça açıklanacak olan anketler ile paritede hareketliliklerin iyice arttığına şahit olabiliriz.
USDCHF ve EURCHF’ye de ayrıca bir parantez açalım. Sık sık söylediğimiz gibi İsviçre Merkez Bankası (SNB) değerli frank istemediği için zaman zaman piyasalara müdahale edip frank satabiliyor. Bugün de her iki paritede yaklaşık 1 dakika içerisinde keskin bir yükseliş yaşandı ve USDCHF kendini 1.0000 üzerine atarken EURCHF de neredeyse 1.1000 seviyesine kadar yükseldi. SNB, yarın ECB kararları sonrası euronun değer kaybetme ihtimallerine karşı kendine alan yaratıyor olabilir mi soruları da kafalara ilk gelen soru oldu tabi ki bu yükselişlerin ardından.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.