GBP / USD Paritesi Yorumu – 08.03.2016

BOE Başkanı Carney Yine Sahnede

Bugün piyasaların dikkati İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney’in açıklamalarındaydı. Mikrofon başına geçen Carney, BOE’nin Avrupa Birliği’nden çıkılmasının fiyatlara ve iş gücü piyasasına nasıl bir etki edebileceği konusunda herhangi bir tahminde bulunmadığını ifade etti ve BOE’nin Brexit’in ekonomi üzerindeki avantaj ve dezavantajları ile ilgili kapsamlı bir analiz yapmayacağını söyledi.
Açıklamalarının devamında sterlinde ki değer kaybının Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişleme politikasından da etkilendiğini ve BOE’nin Brexit referandumuna yaklaşıldığı günlerde artacak olan volatiliteye karşı hazırlıklı olduğunu söyledi. Brexit’in gerçekleşmesi ile ise sterlinin sert değer kaybetmesi durumunda BOE’nin enflasyonist darbeler ile baş edebilmek için gerekli dengeyi sağlayacağını belirtti.
Brexit’in sterline değer kaybettirmesinin ise enflasyonda yukarı yönlü harekete yardımcı olacağını söyledi Carney ayrıca. Bildiğimiz gibi BOE %2’lik enflasyon hedefine şimdilik oldukça uzak. Ancak Avrupa Birliği’nden çıkılsa da çıkılmasa da İngiltere’nin bu hedefe ulaşacağını düşüyor BOE Başkanı. İngiltere’nin AB’den çıkması durumunda Londra’da yaşanacak olan iş kayıpları olacağına dikkat çekti ve bir çok kurumun ise bu senaryoya karşı Londra’dan taşınmak için acil durum planının olduğunu söyledi Carney. Brexit’in kısa vadede finansal stabiliteye önemli zorluklar yaratabileceğini de sözlerine ekledi.
GBPUSD üzerinde ise bugün bir miktar baskı var. 1.4200 seviyesi altına tam olarak inilmesine şimdilik izin vermedi boğalar ancak bu seviye geçilirse geri çekilme bir miktar daha devam edebilir. Ardından 1.4140 ve 1.4100 seviyeleri destek olarak takip edilebilir. Paritede yön yeniden yukarı döner ise 1.4300 ve 1.4360 seviyeleri direnç olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.