GBP / USD Paritesinde Son Durum

Süper Perşembe Pound İçin Kabusa Döndü

İngiltere merkez bankası BoE beklendiği gibi faizleri %0.50 seviyesinde, varlık alım programını da 375 milyarda sabit tuttu. Aynı anda yayınlanan tutanaklar sadece bir üyenin (McCafferty) faiz artışı için oy kullandığını gösteriyor. Piyasa en az iki üyenin bu toplantıda faiz artışı istemesini bekliyordu ve verilen ilk tepki pound satmak oldu.
Enflasyon raporunda ise petrol fiyatlarındaki düşüş ve güçlü pound nedeniyle enflasyonun daha yavaş yükseleceği beklentisi dikkat çekiyor. Aynı zamanda global ekonomi üzerindeki risklerde de hafif aşağı yönlü bir eğilim olduğu düşüncesinde BoE ve poundun güçlenmesinin önümüzdeki süreçte enflasyonu aşağı itebileceği, yakın vadede enflasyon için aşağı yönlü riskler yaratabileceği görüşünde.
Bankanın 2015 büyüme tahmini %2.5’den %2.8’e revize edilirken 2016 tahmini %2.6’da sabit bırakıldı. Maaş artışı tahminlerinde hem 2015 hem 2016 için yukarı güncellemeler var ve BoE TÜFE’nin önümüzdeki iki yıl için %2 seviyelerine yükselmesini bekliyor.
Piyasanın beklediği kadar şahin tonda yorumlar yok. En az iki üyenin faiz artışı için oy vermesi bekleniyordu bu toplantıda fakat McCafferty dışındaki sekiz üye sabit kalması yönünde oy kullanmış. Diğer yandan enflasyon raporunda da poundun güçlenmesi ile ilgili riskler ve düşen petrol fiyatlarının enflasyon üzerindeki negatif etkilerine vurgu var. Yani BoE’nin enflasyondaki artışın daha yavaş olabileceğine dikkat çekiyor ve buna paralel faiz artışları da daha geç ve yavaş olabilir.
Dikkatler biraz sonra enflasyon raporu sunumuna başlayacak olan Carney’de. Carney de boğaları hayal kırıklığına uğratırsa GBPUSD üzerindeki baskı artarak devam edebilir. 1.5480 desteğinin kırılması 1.5350’lere kadar bir geri çekilmeye neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.