GBP / USD Paritesi Yorumu – 06.08.2015

Carney: İlk Faiz Artışı Yaklaşıyor Fakat…

Para politikası kararları ve enflasyon raporu sonrası BoE başkanı Carney basının karşısına geçti. Carney enflasyon raporunu okudu, basın mensuplarından gelen sorulara cevap verdi.
Hem enflasyon raporu hem de para politikası tutanaklarının beklendiği kadar şahin tonda olmamasının ardından dikkatler Carney’in faiz artışları ile ilgili söyleyeceklerine çevrilmişti.
Carney ‘ilk faiz artışı zamanlaması yaklaştı’ ifadesini tekrar kullandı fakat faiz artışlarının sınırlı ve kademeli olacağına ayrıca ilk artışın zamanlamasından çok artışlar için izlenecek yolun daha önemli olduğuna dikkat çekti. İlk faiz artışının ne zaman geleceğini öngörmek zor diyen Carney, kararın verilere bağlı olduğunu ifade etti.
Yani tıpkı Fed gibi BoE de ilk faiz artışı için tarih yönlendirmesi ile kendini bağlamaktan çekiniyor ve bunun yerine gelecek olan verilere bağlı bir politika belirleyeceklerini vurguluyor.
Süper Perşembe sonrası bu sene sonuna kadar BoE’den faiz artışı gelmesini bekleyenler havlu attı diyebiliriz. BoE açık bir şekilde enflasyonda istenen yükselişin daha yavaş ve geç başlayabileceğini iletti piyasaya. 
İlk faiz artışı için 2016 ilk çeyrek hala makul bir beklenti bize göre. Fakat şu anki seviyelerde bile poundun aşırı değerli olduğundan rahatsız görünen BoE’nin artışlara biraz temkinli yaklaştığını görebiliriz. Daha seyrek ve sınırlı faiz artış yolu izlemeyi tercih edebilir BoE.
Bir önceki raporumuzda da belirttiğimiz gibi Süper Perşembe pound için kabusa dönüştü dersek yanlış olmaz. GBPUSD’de keskin satışlar geldi ama parite hala son dört haftadır içinde hareket ettiği 1.5670 – 1.5470 bandında. Yarın ABD’den gelebilecek güçlü bir istihdam raporuyla bu bant aşağı yönlü kırılabilir. Diğer yandan BoE’den faiz artışı beklentileri geri çekilmeyi sınırlayacak bir faktör olarak çalışmaya devam edebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.