GBP / USD Paritesi Yorumu – 05.11.2015

Enflasyon Raporu GBP’nin Tadını Kaçırdı

İngiltere merkez bankası BoE beklendiği gibi %0.50 seviyesinde tuttuğu politika faizini Kasım ayında da değiştirmedi. Varlık alım programı da beklendiği gibi 375 milyarda bırakıldı. Faiz artışı bekleyen üye sayısı da değişmedi ve 1-0-8 şeklinde sabit kaldı. BoE üyesi McCafferty yeniden faiz artışı için oy kullandı ve diğer üyelere muhalif olmaya devam etti.
Diğer yandan BoE’den çeyreklik enflasyon raporu açıklandı. Açıkcası enflasyon raporundan güvercin tonda açıklamalar beklenmiyordu. Gevşek tonda açıklamaların gelmesi beraberinde GBP satışlarını getirdi. Enflasyon raporunda TÜFE’nin 2016 yılının ikinci yarısına kadar %1’in altında kalacağı yönünde bir beklenti var. Bununla birlikte 2015 ve 2016 yılı için büyüme tahminlerine aşağı yönlü revizeler geldi. 2015 yılı için beklenti %2.8’den %2.7’ye, 2016 yılı için ise %2.7’den %2.5’e indirildi.
İlk faiz artışı 2016 yılının ilk çeyreği olabileceği konuşuluyordu önceki raporlarda fakat bu raporda bu beklenti 2017 yılı ilk çeyreği olarak değiştirildi. Faiz artışı tarihinin ötelenmesi de GBP için negatif oldu.
BoE başkanı Carney de açıklamasında güçlenen GBP’nin enflasyon üzerinde baskı yaratacağına vurgu yaparken,  global büyüme üzerinde aşağı yönlü risklerin olduğunu ifade etti.
Açıklamalardan sonra EURGBP 0.71 bölgesi üzerine yükselirken, GBPUSD ie 1.53 bölgesi altına geriledi. Güvercin tonda gelen açıklamalar nedeniyle GBP üzerindeki baskı devam edebilir. Özellikle yarın ABD’den gelecek olan istihdam raporunun beklenti üzeri kalması GBPUSD’de boğaların tadını iyice kaçırabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.