GBP / USD Paritesi Yorumu – 04.08.2015

Pound İçin ‘Süper Perşembe’

Bu hafta piyasaların tüm dikkati Cuma günkü ABD istihdam raporunda. Cuma saat 15.30’da ABD’den tarım dışı istihdam değişimi, işsizlik oranı, ortalama saatlik kazançlar gibi çok önemli istihdam göstergeleri yayınlanacak. FOMC’nin son toplantıda istihdama olan vurgusunu biraz daha artırması ile artık çok daha önemli bu veriler.
Fakat bu raporumuzda belki de ABD istihdam verilerinin gölgesinde kalan fakat bir o kadar önemli olduğunu düşündüğümüz Perşembe günkü İngiltere enflasyon raporu, Carney konuşması, BoE kararları ve tutanaklarına dikkat çekmek istiyoruz.
Pound için ‘Süper Perşembe’ olarak adlandırılan günde BoE tarihinde ilk kez kararlar ve tutanaklar aynı anda yayınlanacak. Son zamanlarda gelen açıklamalardan en az iki üyenin, Weale ve McCafferty, bu ay faiz artışı için oy kullanması bekleniyor. Bu cepheye Miles de eklenebilir. Fakat önümüzdeki ay Miles, BoE’den ayrılacağı için asıl önemli olan McCafferty ve Weale’nin bu toplantıda faiz artışı için el kaldırıp kaldırmayacağı.
Aynı sıralarda çeyreklik enflasyon raporu yayınlanacak ve başkan Carney bir konuşma yapacak. Carney son konuşmalarında faiz artışlarının yaklaştığına dair mesajlar veriyor. Perşembe günkü konuşmasında eğer bu tür şahin tondaki yorumlarından geri atmaz ve piyasayı faiz artışlarına hazırlayıcı açıklamalarını sürdürürse pound için daha da yukarıların önünü açar.
Fakat Carney’in bu konuda sicili pek temiz değil. Geçtiğimiz sene verdiği mesajlarla piyasaya faiz artışları geliyor heyecanı veren Carney kısa süre sonra daha dengeli açıklamalarla faiz artışı beklentisine soktuğu piyasa oyuncularını ortada bırakmış ve ‘güvenilmez sevgili’ olarak yaftalanmıştı.
Tüm bunların yanında Perşembe sabahı İngiltere’den üretim verileri de açıklanıyor. Son iki ayda gerileyen imalat üretimi için piyasa beklentisi %0.2, sanayi üretiminde ise %0.1’lik bir artış bekleniyor.
Yani tarım dışı istihdam değişimi fırtınası öncesi piyasalarda pound fırtınası görebiliriz. Tutanaklar en az iki üyenin faiz artışı için oy kullandığını gösterdiği, Carney son haftalardaki duruşuna bağlı kaldığı ve üretim verileri hayal kırıklığı yaratmadığı sürece poundun güçlü devam etmesini bekliyoruz. 
Enflasyonun bu yılın son çeyreğinde artmaya başlaması ile 2016 ilk çeyrekte İngiltere’den faiz artışı haberi duyabiliriz. Gerek büyüme, gerek ücret artışları, gerekse de işsizlik oranında BoE’yi memnun edecek seviyeler yakalanmış durumda. Ekonominin tek aksayan tarafı enflasyon gibi görünüyor ve o tarafta da yılın sonuna doğru istenen yükselişin başlaması bekleniyor.
GBPUSD’de teknik olarak yukarıda 1.5670 seviyeleri son haftalarda alıcılara geçit vermeyen direnç bölgesi. Fakat eğer Perşembe günü her şey pound boğalarının istediği gibi giderse bu direncin kırıldığına tanıklık edebiliriz. Sonrasında ise kademeli olarak 1.60’lara kadar devam edebilir yükseliş hareketi. Aşağıda ise en yakın destek 1.5560 bölgesi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.