GBP / USD Paritesi Yorumu – 04.02.2016

BoE’nin Yalnız Şahini de Pes Etti!

İngiltere Merkez Bankası faizleri beklenildiği gibi %0.50’de sabit bıraktı. Varlık alım programı ve oylaması da beklenildiği gibi sabit kalırken asıl sürpriz faiz oranı oylamasında gerçekleşti. Oylamanın yine 1-0-8 ile sabit kalması beklenirken BoE’nin yalnız şahini Ian McCafferty de sonunda ringe havlu attı ve güvercinler arasında yerini aldı. Faiz oylaması kararı 0-0-9 şeklinde açıklanırken kısacası artık hiç bir üyenin faiz artışına yönelik kullanmadığını söyleyebiliriz.
Tutanaklar göz atacak olursak poundun global ekonomi üzerindeki endişeler sebebiyle değer kaybettiğine dikkat çekildiğini görüyoruz. Önümüzdeki dönemde Brexit endişelerinin devam edebileceğinden de bahsedilmiş tutanaklarda. Büyüme beklentilerine gelen aşağı yönlü revizeler var ve 2016 için büyüme tahmini %2.5’ten %2.2’e, 2017 yılı için ise %2.6’dan %2.3’e çekilmiş durumda. Enflasyon tarafında ise 2016 için %1’in altında kalınacağı öngörülüyor ve 2018 yılından önce %2’lik hedefe ulaşılacağı beklenmiyor. Faiz artışı beklentilerinin de en erken 2018 yılında ertelendiğini söylemeden geçmeyelim.
Kararların ardından mikrofon başına geçen BoE Başkanı Carney, enflasyonun petrol fiyatları üzerindeki baskıdan dolayı düşük kalabileceğini, enflasyon hedefine ise 2 yıl içinde ulaşmayı hedeflediklerini söyledi. Bu süreçte BoE’nin enflasyon ile ilgili tüm riskleri takip edeceğini söyleyen Carney, istihdam piyasasının ise kuvvetli devam etmesini beklediğini de sözlerine ekledi. Ayrıca BoE’nin Brexit referandumunun etkilerini de yakından takip edeceğini belirtti ve bir sonraki faiz değişimi kararının faiz artışına yönelik olacağını da düşünüldüğünün altını çizdi.
Genel olarak güvercin tonda gelen açıklamaların, büyüme ve enflasyon beklentilerine gelen aşağı yönlü revizelerin sonucu GBP için negatif gözükse de son dönemde zaten BoE’nin faiz artışı konusunda temkinli duruşu belliydi ve bu süreçte üyelerden gelen açıklamalardan çok da farklı açıklamalar gelmemesi ile birlikte GBP’nin çok da büyük bir yara almadığını söyleyebiliriz. Yazımızın başında belirttiğimiz gibi tek sürpriz BoE’nin şuan için tek şahini olan McCafferty’in de taraf değiştirmesi oldu.
GBPUSD ise kararlar sonrası bir miktar gevşemenin ardından 1.4580 üzerinde tutunmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde 1.4360 bölgesi üzerinde günlük kapanışların toparlanmayı destekleyebileceği uyarısı bir çok kez yapmıştık ve bu senaryo hayata geçmiş durumda. Toparlanma devam eder ve yukarıda 1.4650 bölgesinin üzerine geçilirse yukarı yönlü hareketin hız kazandığına şahit olabiliriz. Ardından gözlerimiz 50 günlük hareketli ortalama direncinin geçtiği 1.4720 seviyesinde olacak. Geri çekilmelerde ise 1.4580 altına geçilirse 1.4400 ve 1.4360 seviyeleri önemli destek olarak karşımıza çıkabilir. 
Tabi ki paritede yaşanan bu toparlanmada USD’nin son günlerde güç kaybetmesinin etkisini de yabana atmamak gerek. Haftaya 99.50 seviyelerinde başlayan ABD dolar endeksinde satıcılı seyir devam ediyor ve an itibariyle 96.40 seviyelerinin altına kadar gerilenmiş durumda.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.