GBP / USD Paritesi Yorumu – 02.03.2016

İngiltere’de İnşaat Sektörü de Yüzleri Güldürmedi

İngiltere’den dün imalat PMI verisinin hayal kırıklığı yaratmasının ardından bugün de inşaat PMI 54.2 ile beklentilerden altında kalarak son 10 ayın en düşük seviyelerine geriledi. Raporlarımızda sık sık bahsettiğimiz İngiltere’nin AB’den çıkma ihtimalleri ve belirsizlikler (Brexit) ekonomi için önemli risk unsuru oluşturmaya devam ediyor. 
İmalat ve inşaat sektörlerinde yaşanan bu düşüşün arkasında Brexit belirsizliklerinin de pay sahibi olduğunu söyleyebiliriz. Hatırlayacağımız gibi dün de imalat sektörü son 32 ayın en yavaş büyüme performansını sergilemişti.
İngiltere Merkez Bankası’nın faiz artışı için aceleci olmadığını gelen temkinli açıklamalardan dolayı artık biliyoruz. Önümüzdeki dönem de açıklanacak olan verilerden çok Brexit ile ilgili gelişmelerin ve anketlerin Haziran ayındaki referanduma kadar GBP’nin kaderini etkileyecek asıl faktör olacağı görüşündeyiz. 
Geçtiğimiz hafta Boris Johnson’ın Brexit kampını destekleyeceği yönünde açıklamalarının ardından son 7 yılın en düşük seviyelerine gerileyen GBPUSD son günlerde bir toparlanma çabası içerisine girdi diyebiliriz.
Bugün ise beklentiden kötü gelen verinin ardından GPBUSD 1.39 bölgesi altını test etse de hızlı bir şekilde verdiklerinden fazlasını geri aldı. Toparlanmanın devam edebilmesi için 1.4040 seviyesi direncinin aşılması son derece önemli. Ardından gözlerimiz 1.4150 seviyesinde olacak. Paritede satış baskısının yeniden artması ile ise 1.3920 ve 1.3840’lar destek olarak çalışabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.