G-7 Zirvesinde Neler Konuşuldu? – 22.05.2016

Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir haftayı geride bıraktık. Haftanın ilk günlerinde FOMC tutanaklarına kadar USD üzerinde baskı vardı. Fakat FOMC tutanaklarından Haziran ayına yönelik sinyallerin gelmesi ve şartların oluşması durumunda üyelerin Haziran ayı faiz artışına sıcak bakmalarını dile getirmeleri USD boğalarını devreye soktu ve USD pariteler üzerindeki baskısını iyice arttırdı. Diğer yandan hafta sonu Japonya’da G-7 zirvesi düzenlendi. Dilerseniz toplantıda konuşulan konuların detaylarına bakalım.

Japonya’da buluşan dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin maliye bakanları, kürsel büyümenin beklentilerin altında olduğunun altını çizdi ve Japonya’nın yendeki yükseliş konusunda tekrar uyarı yapmasıyla, para birimlerinin bilerek zayıflatılmayacağı konusundaki sözlerini yineledi.

G-7 ülkeleri, Haziran’daki oylamada İngiltere’nin birlikten çıkmasının yanlış bir karar olacağını ve ülkenin ekonomisine zarar vereceği konusunda anlaştı. Yetkililer AB’nin Yunanistan ile gelecek hafta bir anlaşma olacağı konusunda güven işareti verdi.

Almanya Maliye Bakanı Schaeuble yaptığı açıklamada İngiltere’nin AB’den ayrılmasının doğru bir karar olmayacağı konusunda hem fikir olduklarını fakat kararı İngiltere vatandaşarının vereceğini belirtti. Açıklamasının devamında ise Brexit’in Avrupa ve dünya ekonomisinde olumsuz etkilere yol açacağından endişe ettiğine dikkat çekti.

Sakin bir hafta sonunu geride bıraktığımız için piyasaların güne sakin bir başlangıç yapmasını bekliyoruz. Önümüzdeki hafta önemli veri ve gelişmeler var. Forex Koçu her zaman olduğu gibi desteğin doğru adresi olmaya devam edecek. Bu güzel ailenin bir parçası olmak için geç kalmış sayılmazsınız. Biz sizleri bekliyoruz… Artık harekete geçmenin zamanı gelmedi mi sizce de?

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.