Fransa Seçimleri ve Mnuchin’den Önemli Açıklamalar – 21 Nisan 2017

Mnuchin Vergi Reformları İlgili Müjdeyi Verdi

 

Haftanın son işlem gününde Asya borsalarında genel görünüm pozitif. Avustralya ASX %0.56, Güney Kore KOSPI %0.74 ve Japonya Nikkei endeksi günü %1.04 yükselişle tamamlarken ve Çin endekslerinde yatay bir seyir vardı.

Piyasaların artık gözü kulağı pazar günü yapılacak olan Fransa Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk turuna çevrilmiş durumda. Dün Opinionway’den gelen son ankete göre Macron %23, Le Pen %22, Fillon %20 ve Melenchon %19 oranında oy alıyor. Son aylarda gelen çoğu anket de ikinci tura Macron & Le Pen’in çıkacağını gösteriyordu.

Bu senaryo hayata geçerse Macron’un 7 Mayıs’taki ikinci turu açık ara kazanarak Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı olması bekleniyor ancak asıl risk ikinci tura AB karşıtı olan aşırı sağcı aday Le Pen ile aşırı solcu aday Melenchon’un çıkma ihtimali. Kısacası Macron’un herhangi bir adayla ikinci tura çıkması euro tarafında pozitif, ilk turda yarış dışında kalması ise negatif karşılanabilir.

Ayrıca dün akşam saatlerinde mikrofon başına geçen ABD Hazine Bakanı Mnuchin vergi reformları ile ilgili yasa tasarısının yakında açıklanacağını söylerken vergi reformunun sağlık reformu olsa da olmasa da hayata geçeceğinin altını çizdi. Gelen açıklamalar sonrası ABD borsaları yükselişler hız kazanırken dolar endeksinde de toparlanmalar gördük.

Teknik olarak EURUSD’de yaşanacak olan yükselişlerde 1.0820 – 1.0850 seviyeleri önemli direnç konumunda ve euro için pozitif senaryo gerçekleşirse bu seviyeler test edilebilir. Ancak korkulan olur ve Le Pen & Melenchon ikilisi ikinci tura çıkarsa bu kez 1.0650’lardan geçen yükseliş trendinin kırılmasıyla sert düşüşler şaşırtıcı olmamalı.

eurusd

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.