Frank: Merkez Bankası Yoksa, Hükümeti Var

Peki ya Avrupa krizi derinleşir ve İsviçre Merkez Bankası bu seviyeyi koruyamazsa? sorusu cevaplandı

Bir türlü bitmek bilmeyen Avrupa krizinin başlangıcı sonrası, piyasalar güvenli liman olarak CHF ye adeta “saldırdı”.

Bu aşırı yüklenme ile CHF aşırı değerlenmiş, Eylül 2011 de yapılan müdahale ile, İsviçre Merkez Bankası EURCHF paritesi için 1.20 seviyesine sınır koyduğunu ve bu seviyenin altına izin verilmeyeceğini belirtmişti.

2011 yılından beri EURCHF paritesinde bir çok kez 1.20 seviyesine yaklaşıldı, fakat İsviçre Merkez Bankası her zaman kararlı bir şekilde bu seviyenin altına izin vermedi.

Tüm bunlara rağmen, ihtimali düşük olsa da “Peki ya Avrupa krizi derinleşir ve İsviçre Merkez Bankası bu seviyeyi koruyamazsa?” sorusu uzun zamandır sorulan ve bir türlü cevap verilemeyen bir konu idi.

İşte o cevap, İsviçre Merkez Bankası’ndan değil, İsviçre Hükümetinden geldi.

Hükümet, son yapılan açıklamada, Avrupa krizi derinleşirse ve Merkez Bankasının gücü kalmazsa, bu seviyeyi korumak için biz adım atacağız diyerek, hem Merkez Bankası’nın işini kolaylaştırmış oldu, hem de politikanın arkasında durdu.

Ufak bir not düşelim, bu açıklama bizim uzun vade için çok kez paylaştığımız ve platformumuzda da açık olan EURCHF pozisyonlarımız için son derece olumlu bir gelişme oldu.

Özetle, Frank’ın daha fazla değer kazanması hem hükümet hem de Merkez’in mali politikası sebebiyle sınırlı. EURCHF nin ise uzun vadede alım fırsatı potansiyeli aynı oranda ve hatta fazlasıyla devam ediyor.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.