Forex Takvimi – 31.08.2015

Türkiye Ticaret Açığı Verecek Mi?

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bıraktık. Özellikle hafta sonu Jackson Hole sempozyumundan önemli açıklamalar çıktı. Fed başkan yardımcısı Fischer’ın açıklamalarına baktığımızda faiz artırımı için Eylül ayı seçeneğinin hala masada olduğunu gördük. Diğer yandan BoE başkanı Carney’de yaşanan gelişmelerin faiz artırımı sürecini etkilemeyeceğini belirtti. Bu hafta ise birçok önemli veri ve gelişme bizleri bekliyor. Piyasanın gözü Cuma günü ABD’den gelecek olan istihdam raporunda. FOMC toplantısı öncesi son istihdam raporu bu sebeple önemi fazla. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.00, Türkiye ticaret açığı, beklenti 7.08 milyar. Geçtiğimiz haftaya baktığımızda USDTRY’de bir geri çekilme yaşandı. Beklentiden iyi gelecek olan veri TRY için pozitif olur ve USDTRY’de geri çekilme devam edebilir fakat geri çekilmenin kalıcı olmasını beklemiyoruz.
15.30, Kanada cari denge (beklenti -17.2 milyar). CAD petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeden son derece muzdarip. Hafta içinde USDCAD petrol fiyatları doğrultusunda yön bulmaya çalıştı. Kötü bir rakam USDCAD’deki yukarı yönlü hareketin devam etmesini sağlayabilir.
16.45, ABD Chicago PMI (beklenti 54.7). Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor bu sebeple beklentide gelecek olan verinin paritelerde pek de etkisinin olmasını beklemiyoruz..
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.