Forex Takvimi – 30.10.2015

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin çok fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Piyasa FOMC kararlarından güvercin tonda açıklamaların çıkmasını bekliyordu fakat açıklamalara baktığımızda Aralık ayının hala masada tutulduğunu gördük. Karar metninden küresel gelişmelerin büyümeyi kısıtlayabileceği bir etki yaratabilir ve kısa vadede enflasyon üzerine aşağı yönlü baskı artırabilir ifadesi kaldırılmış. Çok kritik bir döneme giriyoruz. ABD’den gelen verilerin ıskalanmaması durumunda piyasa iyice Aralık ayını fiyatlamaya başlayabilir. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Türkiye’den saat 11.00’da ticaret açığı açıklanacak. Önceki veri -4.89 milyar açıklanacak. Ticaret açığının artması TRY için negatif olur ve USDTRY’de toparlanmalar yaşanabilir.
13.00’da Euro Bölgesi’nden flaş TÜFE ve çekirdek flaş TÜFE açıklanacak. Enflasyonda beklenen iyileşme bir türlü yaşanması Euro Bölgesi’nde ve gelecek olan bu veriler beklenti altı kalırsa EUR üzerinde büyük bir baskı oluşur.
15.30’da hem ABD’den hem de Kanada’dan önemli veriler var. Kanada’dan büyüme açıklanırken, ABD’den istihdam maaliyet endeksi, çekirdek PCE fiyat endeksi ve kişisel harcamalar açıklanacak. Bu da demek oluyor ki bu dakikalarda USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkabilir. USDCAD’de fırsatları değerlendirmek isteyen yatırımcılar mutlaka petrol fiyatlarını da kontrol etmeleri gerekiyor. 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.