Forex Takvimi – 30.06.2015

Ekonomik Takvim Isınmaya Başlıyor

Herkese iyi günler. Piyasalarda volatilitenin son derece yüksek olduğu bir haftaya başlangıç yaptık. Özellikle kreditörlerden Yunanistan’a red kararının çıkması EUR üzerinde baskı yarattı. Falat liderlerden gelen olumlu açıklamalar sonrasında EURUSD 1.1270 seviyelerine kadar yükseldi. Bugün Yunanistan’ın IMF’e yapması gereken 1.7 milyar dolarlık borcunun vadesi bugün doluyor. Ülkenin ödemeyi yapmaması durumunda temerrüde düşüp düşmeyeceğini takip edeceğiz. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
10.55, Almanya işsizlik oranı değişimi (beklenti -5 bin). Beklenti üzeri gelecek olan veri EUR için pozitif olur ve istihdam piyasasındaki iyileşme Almanya için son derece önemli.
11.30, İngiltere cari denge (beklenti -23.7 milyar), çeyreklik final büyüme (beklenti %0.4). Gelecek olan her iki veride iyileşme yaşanmasıyla birlikte GBP paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir.
12.00, Euro Bölgesi TÜFE (beklenti %0.2), işsizlik oranı (beklenti %11.1). Açıkcası gelecek olan verilerde değişim olmaması paritelere sınırlı hareketler getirir.
15.30, Kanada büyüme (beklenti %0.1). Bu saatlerde USDCAD’de fırsatlar bizi bekliyor olabilir. CAD için son derece önemli bir veri. Bu nedenle beklenti altı açıklanacak olan veri USDCAD’de yukarı yönlü hareketlerin görülmesine neden olabilir.
17.00, ABD CB tüketici güveni endeksi (beklenti 97.1). Beklentiden çok farklı gelecek olan veri USD paritelerinde fırsatlar sunabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.