Forex Takvimi – 28.10.2015

Günlerden FOMC Kararları!

Herkese iyi günler. Paritelerde ani yön değişimleri yaşanabiliyor. Dün ABD’den gelen çekirdek dayanıklı malların siparişleri beklenti altı kaldı fakat paritelerde keskin hareketler yaşanmadı. Bugün ise piyasaların gözü ve kulağı FOMC tutanakların olacak. Piyasa açıklamalardan faiz artırımının ne zaman olacağına yönelik sinyaller arayacak. Diğer yandan global gelişmelerle ilgili açıklamalarda yakından takip edilecek. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
15.30’da ABD’den ticaret dengesi açıklanacak. Önceki rakam -67.2 milyar. USD için önemli bir veri. Ticaret açığının azalması USD için son derece pozitif olacak.
Ve beklenen FOMC toplantısı saat 21.00’da gerçekleşecek. Eylül ayı toplantısında piyasa tarihi bir an yaşanacağını bekliyordu fakat temkinli bir Fed ile karşılaşılması sonrasında USD satışları geldi ve USD üzerinde baskı oluştu. Eylül’deki toplantıdan sonra ABD’den gelen veriler pek fazla tat vermedi. Bu sebeple temkinli bir tutum sergileyen Fed’in bu duruşunu bozması beklenmiyor. Piyasa yeniden faiz artışı konusunda bu toplantıda da bir sinyal arayacak fakat temkinli bir Fed’le karşılaşılma olasılığı çok daha yüksek. Yine de kararlar açıklanırken paritelerde ani hareketler yaşanacak. Biz de bu esnada sizlerle olmaya devam edeceğiz.
Yeni Zelanda’dan saat 11.00’da faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Faizlerin %2.75’de sabit tutulması bekleniyor. Çin piyasalarındaki kaos havasının şimdilik ortadan kalkması ile birlikte NZD rahat bir nefes altı. Kararlarda farklı tonda açıklamaların gelmesi NZDUSD’de keskin hareketlere neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.