Forex Takvimi – 27.08.2015

Dikkatler ABD Büyüme Verisinde

Herkese iyi günler. Hareketli bir hafta yaşıyoruz. Hafta başında piyasalarda kaos ortamı hakimdi fakat PBoC’nin geç de olsa devreye girmesiyle fırtına biraz dinmiş gibi. Diğer yandan Fed üyelerinden Dudley’den Eylül ayı faiz artırımıyla ilgili temkinli açıklamalar geldi. Eylül 17’sinde yapılacak olan toplantıya kadar ABD’den önemli veriler açıklanacak. Beklenti altı gelecek olan veri Eylül ihtimalini iyice rafa kaldırabilir. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Her yıl düzenlenen ünlü Jackson Hole konferansı bugün başlıyor. Peki neler mi var bu toplantılarda? Dünyanın dört bir yanından merkez bankası başkanları, maliye bakanları, ekonomistler ve akademisyenler bir araya gelerek global ekonomik gelişmeler ve para politikaları gibi önemli konularda görüşmeler yapıyorlar. Fed başkanı Yellen bu sene katılmayacak fakat başkan yardımcısı Fischer, BoE başkanı Carney ve daha bir çok önemli simayı orada göreceğiz ve gelecek olan açıklamaları can kulağı ile dinleyeceğiz.
11.00, Euro Bölgesi M3 para arzı (beklenti %4.9), özel sektör kredileri (beklenti %0.7). ECB’nin para politikası kararlarını verirken dikkate aldığı çok önemli iki veri. Yani tüm EUR paritelerinde hareket için kemerlerinizi bağlayın.
15.30, ABD öncü büyüme (beklenti %3.2), haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 275 bin). ABD ikici çeyrek büyüme ilk tahmin %2.3 seviyesindeydi. Bu rakamın %3.2’ye revize edilmesi bekleniyor. Diğer yandan haftalık işsizlik başvurularında önceki haftaya yakın bir rakam bekliyor piyasalar. Piyasanın gözünü diktiği veri ABD büyüme verisi.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.