Forex Takvimi – 27.01.2016

Bugün Gözler FOMC Kararlarında!

Herkese iyi günler. Son dönemde piyasalarda hareketlilik son derece fazla. Özellikle Çin borsalarına sert satışların gelmesi küresel piyasalardaki kaos ortamının artmasına neden oluyor. Bu gibi dönemlerde risk-off durumu olduğu için piyasalar güvenli liman olarak ALTIN, YEN ve CHF’ye sığınıyorlar. Haftanın en merak edilen gelişmeleri bugün yaşanacak. Piyasaların gözü kulağı FOMC kararlarında olacak. Dilerseniz bugün yaşanacak olan gelişmelere bir göz atalım.
17.30’da ABD’den ham petrol stokları açıklanacak. Petrol fiyatlarına gelen sert satışlardan sonra piyasa bu veriye çok dikkat ediyor. Stoklarda artış veya azalış olması o anda petrol fiyatlarına etki yapacaktır.
Piyasaların gözü 21.00’a FOMC kararlarında olacak. Yaklaşık olarak 10 sene sonra Fed Aralık ayı toplantısında faizleri artırma kararı almıştı. 2016’da ise bu faiz artışlarına devam edecek mi ve devam ederse kaç tane faiz artışını hayata geçirecek önümüzdeki sene göreceğiz. Bu toplantıda faizlerde bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Son dönemde küresel piyasalarda yaşanılan gelişmeler FOMC kararlarında yer alabilir. Kararlar açıklandığında paritelerde hareketlenmeler yaşanacaktır fakat Yellen bu sefer mikrofon başına geçmeyecek.
22.00’da ise RBNZ’den faiz kararı ve para politikası kararları açıklanacak. Son dönemde Yeni Zelanda’dan gelen veriler hiç de iç açıcı değil. Diğer yandan Çin’de yaşananalar NZD’yi de vurdu. Faizlerde herhangi bir değişiklik yapılması beklenmiyor fakat kararların güvercin tonda olması NZD’nin canını acıtabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.