Forex Takvimi – 25.02.2016

Ekonomik Takvimde Yok Yok!

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin son derece fazla olduğu bir hafta içerisindeyiz. Boris Johnson’ın Brexit kampanyası yürüteceğini açıklaması GBP için son derece negatif oldu. Gelen bu açıklamalardan sonra GBPUSD’de boğalar bir türlü gün yüzü göremediler. Diğer yandan belirsizliğin arttığı dönemlerde ALTIN, CHF ve JPY’nin güvenli liman olarak alıcı bulduğuna şahit olduk. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.00’de ECB M3 para arzı ve özel sektör kredileri verilerini yayınlıyor. Para arzının %4.7 artması beklenirken özel sektör kredilerinin %1.5 artması bekleniyor. ECB’nin para politikası kararlarını verirken önem verdiği veriler, dolayısıyla da euro pariteleri için önemli.
Kısa süre sonra, saat 11.30’da İngiltere’den dördüncü çeyrek büyüme ikinci tahmini açıklanacak. Birinci tahmin bir kaç hafta önce %0.5 olarak açıklanmıştı ve ikinci tahmin de aynı. Aynı anda öncü özel sektör harcamaları ve hizmetler endeksi gibi diğer bazı önemli veriler de geliyor.
12.00’de Euro Bölgesi’nden enflasyon raporu açıklanıyor. Ocak ayında TÜFE’nin %0.4, çekirdek TÜFE’nin ise %1.0 olmasını öngörüyor piyasalar. Beklenti altı bir veri euro paritelerinde baskı yaratır. Beklenti üzeri rakamlar ise tam tersi bir etki yaratacaktır.
15.30, ABD’den dayanıklı ürün siparişleri raporu ile haftalık işsizlik başvuruları açıklanacak. Piyasalar çekirdek dayanıklı ürün siparişlerinin %0.1, manşet siparişlerin ise %2.6 artmasını öngörüyor. Tüm dolar paritelerinde hızlı hareketlere neden olacak çok önemli bir rapor. Hatalık işsizlik başvuruları için ise beklenti 270 bin.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.