Forex Takvimi – 25.01.2016

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bırakıyoruz. BoE başkanı Carney’den faiz artırımı yönünde temkinli tonda açıklamaların gelmesi GBPUSD üzerindeki baskıyı iyice arttırdı. Diğer yandan ECB başkanı Draghi yaptığı açıklamada Mart ayı toplantısında politikaların gözden geçirilebileceğini ifade etti ve EURUSD üzerinde baskı oluşturdu. Bu hafta önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyoruz. Özellikle gözler FOMC kararlarında olacak. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
Euro Bölgesi’nden saat 11.00’da Almanya IFO iş güveni endeksi açıklanacak. Beklenti 108.5. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride değişim yaşanması beklenmiyor.
Türkiye’den 14.30’da kapasite kullanım oranı açıklanacak. Açıkcası açıklanacak olan verinin USDTRY’deki etkisi sınırlı olur. Uluslararası piyasalarda özellikle Çin’de yaşanan gelişmeler TRY’yi olumlu ve olumsuz yönde etkiliyor.
ECB başkanı Draghi Frankfurt’ta saat 20.00’da açıklama yapacak. Geçtiğimiz hafta ECB politikaları hakkında yaptığı yorumlar EUR satışlarını beraberinde getirmişti. Para politikası hakkında gelecek olan açıklamalar paritelerde hareketlenmelere neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.