Forex Takvimi – 24.06.2015

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Haftaya doların baskılı başladığını söyleyebiliriz. Özellikle Fed üyesi Powell’ın faiz arttırım süreci ile ilgili yaptığı yorumlar dolar alıcılarının devreye girmesini sağladı. Özellikle Yunanistan için çok önemli bir hafta olduğunu söyleyebiliriz. 30 Haziran’da IMF’e olan borçların ödenmesi bekleniyor. Fakat kreditörler ile anlaşma sağlanamaz ise borçlarını nasıl ödeneceği büyük bir soru işareti. Yunanistan’ın yeterli likidetisi olmadığı için temerrüte düşme şansı çok yüksek. Bu sebeple yardım programının serbest bırakılması için kreditörlerle anlaşmaları gerekiyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.00, Almanya Ifo iş dünyası güven endeksi, beklenti 108.2. Avrupa’nın en büyük ekonomisinde özel sektörün duruma bakışı ile ilgili önemli bir endeks ve beklenti dışı bir rakam euro paritelerine hareket getirecektir.
15.30, ABD birinci çeyrek final büyüme, beklenti %-0.2. ABD büyüme ilk tahmine göre %0.2 büyümüştü ilk çeyrekte fakat daha sonra %-0.7’e revize edildi bu rakam. Final olarak ise %-0.7’den %-0.2’ye revize bekleniyor. Dolar için çok önemli bir veri fakat piyasa zaten birinci çeyrekte zayıf bir performansı fiyatladığı için çok büyük bir hareket getirmeyebilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.