Forex Takvimi – 23.11.2015

Bugün Piyasalar PMI Verileri İle Yön Bulacak

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geri bıraktık. FOMC tutanakları açıklandıktan USD üzerinde bir miktar baskı oluştu fakat etkisi çok uzun sürmedi. Diğer yandan ECB başkanı Draghi yaptığı açıklamalarda Aralık ayında para politikasının yeniden değerlendirileceğine vurgu yapıyor. Başkandan  bu gibi açıklamaların gelmesi EUR üzerinde baskı oluşturmaya devam ediyor. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
Asya seansına baktığımızda açıklanacak önemli bir veri yok. Japonya’da da İşçi Şükran Günü dolayısıyla bankaların kapalı olduğunu görüyoruz.
10.00’da Fransa’dan İmalat PMI ve Hizmetler PMI açıklanacak. Beklentiden iyi gelecek olan veri EUR için pozitif olur.
10.30’da Almanya’dan  İmalat PMI (beklenti 52.2) ve Hizmet PMI (beklenti 54.3) verileri gelecek. Beklenti üzeri gelecek olan veri ile birlikte EURUSD’de toparlanmalara şahit olabiliriz.
11.00’da ise bu sefer Euro Bölgesinden İmalat PMI (beklenti 52.3) ve Hizmet PMI (beklenti 54.2) açıklanacak. Baktığımızda günün en önemli PMI verileri olarak karşımıza çıkıyor. Euro Bölgesinden veriler kötü gelirse EUR üzerindeki baskı devam eder.
16.45’te ABD’den İmalat PMI (beklenti 54.0) ve 17.00’da Mevcut Ev Satışları (beklenti 5.40 milyon) verileri gelecek. Beklentiden iyi gelecek olan veri USD’nin gücüne güç katar. Ayrıca yine gün içinde Fed’in basın açıklaması da yakından takip edilecek.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.