Forex Takvimi – 23.07.2015

Bugün TCMB’den Faiz Kararları Geliyor

Herkese iyi günler. Piyasalarda ani hareketliliğin ve volatilitenin fazla olduğu bir dönem içerisindeyiz. Bu haftaya baktığımızda dolar birçok paritede baskısını arttırmış durumda. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
İspanya’dan saat 10.00’da işsizlik oranı açıklanacak. Beklenti %22.8. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklentiden iyi gelecek olan veri EUR için pozitif olur.
11.30, İngiltere aylık bazda perakende satışları (beklenti %0.4). GBP için önemli bir veri olduğunu söyleyebiliriz. Beklentiden iyi gelecek olan veri GBPUSD’de yukarıların gelmesine neden olabilir.
TCMB PPK toplantısı yapılacak ve kararlar 14.00’da açıklanacak. Son aylarda olduğu gibi Merkez Bankası’nın bugün de siyasi belirsizlikler nedeniyle faizlere dokunması beklenmiyor. Haftalık repo faizi beklenti %7.50, marjinal fonlama oranı beklenti %10.75, gecelik borç verme faizi beklenti %10.25, gecelik borçlanma faizi oranında beklenti ise %7.25. Faizlerde ve karar metninde önemli bir değişiklik olmaması piyasanın vereceği tepkiyi sınırlayabilir.
15.30, Kanada çekirdek perakende satışları (beklenti %0.7), perakende satışları (beklenti %0.4), ABD haftalık işsizlik başvuruları (beklenti 279 bin). Kanada verilerinde iyileşme yaşanması CAD için pozitif olur. Bu saatlerde USDCAD’de fırsat çıkar mı derseniz bizce çıkar.
 
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.