Forex Takvimi – 22.10.2015

Ve Başkan Bugün Mikrofon Başına Geçecek

Herkese iyi günler. Dolar haftaya pek baskılı başlamasa da dün kendine geldi ve paritelerde ağırlığını hissettirmeye başladı. Diğer yandan BoC’den dün faiz kararı ve para politikası kararları açıklandı. BoC beklendiği gibi faizlere dokunmadı fakat büyüme beklentisine negatif revizelerin gelmesi USDCAD’de yukarı yönlü hareketler yaşanmasına neden oldu.  Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
İngiltere’den saat 11:30’da perakende satışlar açıklanacak. GBP için son derece önemli bir veri. Beklenti %0.3. Önceki rakama baktığımızda gelecek olan veride iyileşme yaşanması bekleniyor. Bu saatlerde GBPUSD’de hareketlere hazır olun.
14.45’de ECB’den faiz kararı açıklanacak. Faizlerin %0.05 seviyesinde sabit kalması bekleniyor. Gözler ECB başkanı Draghi’nin açıklamalarında olacak.
15.30’da son derece önemli veri ve gelişmelere var. Kanada’dan çekirdek perakende satışlar ve perakende satışlar verileri açıklanacak. ABD’den ise haftalık işsizlik başvurusu açıklanacak. Bu demek oluyor ki USDCAD’de fırsatlar karşımıza çıkabilir. Aslında piyasanın gözü kulağı ECB başkanı Draghi’de olacak bu saatlerde çünkü geçtiğimiz açıklamasında gerekirse varlık alım programının uzatılacağını belirtmişti. Geçtiğimi hafta ise ECB üyesi Nowotny’den bu yönde açıklamalar geldi ve enflasyonun ıskalandığının altını çizdi. Bu sebeple süper Mario’nun söyleyecekleri EURUSD’de keskin hareketler yaşanmasına neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.