Forex Takvimi – 22.09.2015

TCMB’den Faiz Kararları Geliyor!

Herkese iyi günler. FOMC’den güvercin tonda açıklamaların gelmesi USD üzerinde baskı yaratmıştı fakat politika yapıcılardan faiz artırımına yönelik açıklamaların gelmesi doların haftaya kuvvetli bir başlangıç yapmasına neden oldu. Bu hafta ABD’den gelecek olan çekirdek dayanıklı malların siparişleri ve büyüme verisi USD için çok kritik. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
İngiltere’den saat 11.30’da kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. beklenti 2.77 milyar. Geçtiğimiz haftaya GBPUSD yükselişi damga vurdu. Ortalama saatlik kazançlarda yaşanılan iyileşme GBP için son derece pozitif oldu ve BoE’nin faiz artırım sürecinde yakından takip ettiği bir veri olduğu için GBP alıcıları devreye girdi. Gelecek olan büyük bir değişim olması GBPUSD’e hareketlenmeler yaratabilir.
14.00, TCMB faiz kararları açıklanacak. Ne yazık ki artan şiddet olayları ve seçim belirsizliğin devam etmesi TRY üzerindeki kırılganlığı iyice arttırdı ve USDTRY yeni zirvelere gitti. Diğer yandan sessiz kalan bir TCMB var fakat FOMC kararlarından güvercin tonda açıklamaların çıkması USDTRY’de geri çekilmelerin yaşanmasına neden oldu. Bu toplantıda da sessiz kalabilir TCMB.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.