Forex Takvimi – 22.07.2015

Bugün Ekonomik Takvimde Neler Var?

Herkese iyi günler. Haftaya dolar baskısıyla başladık fakat dün ekonomik takvimde veri yetersizliği olduğu için paritelerde ani hareketler yaşandı. Yunanistan’ın ECB’ye olan borcunun bir kısmını ödemesi ve ABD’den endüstriyel üretim ve kapasite kullanım oranına kötü revizelerin gelmesi ile birlikte EURUSD’de yukarı yönlü hareketler yaşandı. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
İngiltere’den saat 11:30’da varlık alım programı oylaması ve faiz artırımı oylaması açıklanacak. Her ikisinde de oyların 0-0-9 şeklinde olması bekleniyor. Fakat geçtiğimiz hafta BoE üyelerinden 2016 yılında faiz arttırımlarının başlayabileceği yönünde açıklamalar geldi. Oylamada sürpriz değişiklik yaşanabilir. Böyle bir senaryonun yaşanması durumunda GBP paritelerinde hareketlenmeler yaşanabilir.
İtalya’dan saat 12:00’da perakende satışlar açıklanacak. Beklenti %0.1. Önceki veriye baktığımızda gelecek olan veride kötüleşme yaşanması bekleniyor. Fakat gelecek olan veri beklenti altı kalsa bile paritelerde pek de bir etkisi olmaz.
ABD’den saat 17:00’da beklemedeki konut satışları açıklanacak. Beklenti 5.40 milyon. Gelecek olan veride iyileşme olması USD için pozitif olur fakat paritelere büyük hareketler getirmez.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.