Forex Takvimi – 21.10. 2015

TCMB ve BoC Güne Damgayı Vuracak!

Herkese iyi günler. Geçtiğimiz iki günde ekonomik takvimde baktığımızda yeterli veri olmadığı için temkinli devam ettik. Paritelere baktığımızda öngörülemez hareketler yaşanabiliyor. Dolar ise üzerindeki baskıyı tamamen atmış değil. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
İngiltere’den saat 11.30’da kamu sektörü net borçlanma açıklanacak. Beklenti 9.1 milyar. Açıkcası gelecek olan verinin paritelerde pek de bir etki yaratmasını beklemiyoruz.
TCMB’den para politikası kararları ve faiz kararları açıklanacak. Geçtiğimiz toplantıda MB’nın faizlere dokunmadığını gördük. Dolar tarafında yaşanılan gerileme nedeniyle USDTRY 2.87 seviyelerine kadar geriledi. Ne yazık ki artan şiddet olayları TRY üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor fakat USDTRY çiftinde düşüşün yaşanmasında ağır basan taraf USD tarafı. Bu toplantıda TCMB’nin faizleri değiştirmesini beklemiyoruz.
BoC’den saat 17:00’da para politikası kararları ve faiz kararı açıklanacak. Önceki toplantıda faizler beklendiği gibi %0.50 seviyesinde sabit tutulmuştu ve bu toplantıda da herhangi bir değişiklik yaşanması beklenmiyor. Bu sebeple kararlardan gelecek olan farklı tonda açıklamalar USDCAD’de keskin hareketlere neden olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.