Forex Takvimi – 21.09.2015

Hareketin Bol Olacağı Bir Hafta Bizi Bekliyor

Herkese iyi günler. Önemli bir haftayı geride bıraktık. Paritelerde hareketlilik son derece fazlaydı. İngiltere’den gelen iyi istihdam raporu GBPUSD’yi yukarılara taşıdı. Diğer yandan aylardı üzerine konuşlan konunun cevabı alındı ve Fed faizleri artırmadı. Fed’in güvercin bir tutum sergilemesi USD üzerinde baskı yarattı. Bu dönemde sonra Aralık ayında faiz artışının gelebilmesi için istihdam ve enflasyondaki iyileşmelerin devam etmesi gerekiyor. Bununla birlikte üyelerden olumlu tonda açıklamaların gelmesi lazım. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
10,00 Türkiye tüketici güveni (önceki veri 62.4). TRY üzerindeki kırılganlıkların devam etmesi USDTRY’yi yukarı taşıdı fakat geçtiğimiz hafta FOMC sonrası USD satışlarının gelmesi USDTRY’de bir geri çekilmenin yaşanmasına neden oldu. Bu düşüşün kalıcı olmasını beklemiyoruz. Gelecek olan verinin paritede pek de etkisinin olmasını beklemiyoruz.
Kanada’dan saat 15.30’da toptan satışlar açıklanacak. Beklenti %0.3. CAD petrol fiyatları üzerinde baskı olması nedeniyle çok hırpalandı. FOMC ile birlikte CAD’de rahat nefes aldı fakat pariteye baktığımızda kalıcı bir rahatla yaşanmadığını görüyoruz. Beklenti altı gelecek olan veri USDCAD’de hareketlenmelere neden olur.
17.00, ABD var olan konut satışları (beklenti 5.50 milyon). Geçmiş rakama baktığımızda gelecek olan veride bir değişim yaşanması beklenmiyor. Paritelerdeki etkisi sınırlı olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.