Forex Takvimi – 21.01.2016

Ve Sahne Başkan Draghi’nin…

Herkese iyi günler. Paritelerde hareketliliğin fazla olduğu bir hafta geçiriyoruz. Hafta boyunca İngiltere verileri bir türlü GBP’nin yardımına yetişemedi. BoE başkanı Carney’den gelen güvercin tonda açıklamalar da GBPUSD üzerindeki baskıyı iyice arttırdı. Diğer yandan Kanada merkez bankası (BoC) beklenmedik bir şekilde faizleri sabit tuttuğunu açıkladı. Bu karar sonrasında USDCAD’de gerileme yaşansada kalıcı bir geri çekilmeye neden olmadı. Dilerseniz bugün gelecek olan veri ve gelişmelere bakalım.
14.45’te ECB faiz kararı. Avrupa Merkez Bankası son toplantıda hatırlayacağımız gibi mevduat faizlerinde 10 baz puanlık indirim yapmıştı. Bu toplantıda ise faizlerin sabit bırakılması bekleniyor. Ancak 15.30’da basın konferansında Draghi mikrofon başına geçecek ve para politikası ile ilgili önemli açıklamalarda bulunacak ve biz de yakından takip edeceğiz. Bu dakikalarda EURUSD paritesinde hareketliliklere hazır olun.
15.30’da ayrıca ABD’den Philly Fed imalat endeksi (beklenti -3.1) ve işsizlik başvuruları (beklenti 281 bin) açıklanacak. Beklenti altı gelecek veriler USD için negatif olur.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.