Forex Takvimi – 20.01.2016

Ekonomik Takvim Isınmaya Başladı!

Herkese iyi günler. Dün ABD piyasalarının tatilden dönmesi ve ekonomik takvimde önemli verilerin olması nedeniyle paritelerde önemli fırsatlar karşımıza çıktı. Özellikle BoE başkanı Carney’den gelen faiz artırımı yönündeki açıklamalar GBP satışlarını beraberinde getirdi. Carnet, şuan için faizleri artırmanın uygun olmadığını söyledi. Enflasyon ve istihdam tarafında beklenen ilerleme kaydedilmez ise BoE’nin temkinli duruşu devam edecek gibi. Dilerseniz bugün gelecek olan verilere bakalım.
11.30’da İngiltere’den işsizlik oranı (beklenti %5.2), işsilik haklarından yararlanma başvuruları (beklenti 4.1 bin) ve en kritik veri saatlik ortalama kazançlar (beklenti %2.1) açıklanacak. Gelen veriler ile birlikte GBPUSD’de sert hareketlilikler bizleri bekliyor olacak.
15.30’da Kanada’dan imalat satışları ve toptan satışlar açıklanacak. Gelecek olan verilerde kötüleşme yaşanması USDCAD’de daha da yukarıların gelmesine sebep olabilir.
Yine 15.30’da bu sefer ABD’den inşaat izinleri (beklenti 1.20milyon), TÜFE (beklenti %0.0) ve çekirdek TÜFE (beklenti %0.2) ve konut başlangıçları (beklenti 1.19 milyon) açıklanacak. Beklenti üzeri gelecek veriler USD’nin gücüne güç katar.
17.00’da Kanada Merkez Bankası faiz oranı kararını açıklayacak. Faizlerde 25 baz puanlık bir indirim bekleniyor. Ardından da para politikası ile açıklamalar gelecek ve kısacası bugün gözlerimizi USDCAD’den ayırmayacağız.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.