Forex Takvimi – 19.08.2015

FOMC Tutanakları Geliyor!

Herkese iyi günler. Hareketli bir hafta geçiriyoruz. Yurt içinde siyasi belirsizliklerin devam etmesi ve erken seçim seçeneğinin iyice artması ile birlikte USDTRY 2.9060 seviyesine yükselerek yeni tarihi zirveyi tazelemiş oldu. Ayrıca dün İngiltere’den gelen enflasyon verilerinin beklenti üzeri gelmesi GBP için pozitif oldu ve GBPUSD’de yükselişler yaşandı. Bugünde önemli veri ve gelişmeler bizleri bekliyor.
11.00, Euro Bölgesi cari denge (beklenti 19.2 milyar). Geçmiş veriye baktığımızda gelecek olan veride hafif bi iyileşme yaşanması bekleniyor. Beklenti üzeri gelecek olan veri EUR için pozitif olur fakat paritelerde büyük bir etki yaratmaz.
15.30, ABD’den TÜFE (önceki veri %0.2), çekirdek TÜFE (beklenti %0.2). Beklentide gelecek olan verinin etkisi paritelerde sınılrı olabilir. Fed enflasyon da düzelme olduğunu görmek için bu verileri yakından takip ediyor. Fakat çekirdek PCE fiyat endeksi verisi çok daha önemli enflasyon için.
21.00, ABD FOMC tutanakları açıklanacak. Tutanakları yakından takip edeceğiz. Geçtiğimiz toplantıda üyelerin neler söylediğini yakından göreceğiz. Özellikle uluslararası gelişmeler hakkında yapılan yorumları göreceğiz. Eylül ayı faiz artırımı masadan tamamen kalkmış değil. İstihdamdaki iyileşme devam ederse Eylül ayı seçeneği hala geçerli olabilir.
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.